Ultimate bearing capacity of piles under load tests
Yük deneyleri altındaki kazıkların taşıma kapasitesi
- Tez No: 76502
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kazıklar, temel yüklerini düşük taşıma kapasiteli toprak katmanlarından daha derinlerdeki yüksek taşıma kapasiteli toprak yada kaya katmanlarına nakletmek için kullanılan uzun ve narin elemanlardır. Normal zemin koşullarında şiddetli kaldırma kuvvetlerine ve zayıf zemin koşullarında yatay yüklere karşı direnç gösterir. Bu çalışmada, düşey yük altındaki bir kazığın taşıma kapasitesi yükleme deneyleri ile incelenmiştir. Özellikle amaç, UNTTEST adı ile anılan hazır paket programın kazığın taşıma kapasitesini tahmin etmedeki geçerliliğini araştırmaktır. PILEAX programı, düşey yüklü kazıklarda yük-oturma eğrilerini bu kazıkların yük transferi-hareket eğrileri yardımı ile hesaplamak için geliştirilmiştir. Geliştirilen bu programdan elde edilen sonuçların sınırlı bir bölümü, hazır paket programda veri olarak kullanılarak paket programda tarif edilen metodların düşey yüklü kazıkların taşıma kapasitesini tahminindeki başarısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Piles are relatively long and slender members used to transmit foundation loads through soil strata of low bearing capacity to deeper soil or rock strata having a high bearing capacity. They are also used in normal ground conditions to resist heavy uplift forces or in poor soil conditions to resist horizontal loads. The ultimate bearing capacity of an axially loaded pile under load tests is investigated in this study. Specifically, the aim is to investigate the effectiveness of a software named UNITEST, of predicting the ultimate bearing capacity of a pile. A program is developed named as PILEAX to compute load-settlement curves of axially loaded piles by using load transfer-movement (t-z) curves of the piles. The limited portion of the obtained data from the developed computer program is used as input data for the software to determine the success of the methods described in the software of predicting the ultimate bearing capacity of the axially loaded pile.