AE AQR: A DQ HER type cataclysmic variable binary systems
AE AQR: DQ HER tipinde coşkun değişen bir çift yıldız sistemi
- Tez No: 76503
- Danışmanlar: PROF. DR. E. NİHAL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
DQ Her tipinde coşkun değişen bir X-ışın çift yıldızı olan AE Aquarii, 0.1-2.4 keV enerji aralığında toplam 5.74 saat boyunca ROSAT PSPC ile gözlemlenmiştir. AE Aquarii 'nin ROSAT X-ışın verilerinin tayfsal ve zamanlama analizi sonucunda, kaynağın X-ışın parlaklığından yılda 8.59 x 10~13 güneş kütlesinin yığıştığı ve ortalama X- ışın güç tayfında yan peryodik salınım benzeri bir yapının varolduğu anlaşılmıştır. Yığışma hızı ve gözlemlenen yan peryodik salınım benzeri yapı“manyetik fırlatıcı”senaryosunu desteklemektedir. Bu modele göre, komşu yıldızdan gelen gaz damlaları, AE Aquarii 'nin yüksek yığışma durumunda, beyaz cücenin yüzeyi yakınından geçerken ses hızım aşmakta ve şok ısınması ile termal olarak ışımaktadır. Diğer taraftan, düşük yığışma durumunda ise, gaz parçacıkları beyaz cücenin daha uzağında, ~ 107 Gaus değerindeki manyetik küre içinde manyetik olarak ışımaktadır.
Özet (Çeviri)
AE Aquarii, a DQ Her type Cataclysmic Variable X-ray binary system, is observed with ROSAT, PSPC in the energy range 0. 1-2.4 keV with a total of 5.74 hr period. As a result of spectral and timing analyses of the ROSAT X-ray data of AE Aquarii, it is found that both a very low mass accretion rate of 8.59 x 10~13 M yr-1 estimated from the X-ray luminosity and a QPO like structure observed in the X-ray average power spectrum support the magnetic propeller scenario in which the gas blobs of the inhomogeneous accretion stream from the secondary star to the white dwarf are radiated thermally near the white dwarf surface because of the shock heating of the gas blobs at supersonic speeds in the high accretion state of AE Aquarii. On the other hand, the accreted gas particles are radiated magnetically in ~ 107 Gauss of magnetosphere far away from the white dwarf surface during the low accretion states.