Medicalization of academic troubles: The case of psychostimulant medication use among university students
Akademik sorunların tıbbileşmesi: Üniversite öğrencileri arasında psikostimülan ilaç kullanımı örneği
  1. Tez No: 765022
  2. Yazar: MERT ERTUBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ MÜCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tedavisi için kullanılan psikostimülan ilaçların öğrenciler tarafından kullanımı son yıllarda sosyal bilimler literatürünün dikkat çektiği bir konu olmuştur. Literatürde iki temel yaklaşım mevcuttur. Tıbbileştirme literatürü bu ilaçların kullanımını DEHB tanısının yaygınlaşması üzerinden açıklamaktadır. Diğer yaklaşım ise bu ilaçların birer performans arttırıcı olarak DEHB tanısı olmaksızın kullanımını ele alır ve bunun sağlık ve ahlaki boyutlarına dikkat çeker. Bu çalışma, bu iki yaklaşıma ek olarak, bireylerin yaşanmış deneyimine odaklanır ve performans kavramını akademik sorunların tanınıp fark edilmesi süreci içinde yeniden bağlama oturtmayı amaçlar. Araştırmanın temel sorusu“Psikostimülan ilaçlar akademik ve günlük zorluklara bir yanıt olarak Türkiye'de yüksek sıralamalı iki üniversiteye kayıtlı öğrenciler tarafından nasıl deneyimlenmektedir?”olarak formüle edilmiştir. Bu çalışma için 15 Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar yapılmıştır ve elde edilen nitel veri, Emerson'un (1977)“sorun”kavramı üzerinden analiz edilmiştir. Analiz iki tema etrafında yapılmıştır. Birinci tema öğrencilerin karşılaştıkları akademik zorluklara geliştirdikleri içsel yanıtların başarısız olması sonucunda DEHB tanısı ve psikostimülan ilaçlar üzerinden nasıl dışsal/resmi yanıtlar oluşturduklarına odaklanırken, ikinci tema bu sorunlara dışsal/resmi yanıtlar verildikten sonra gerçekleşen süreçleri ele alır.
Özet (Çeviri)
Psychostimulant medications which are normally used in the treatment of Attention Deficit Hyperactivity Disorder have been receiving increased academic attention. The existing literature has been focused on explaining the growing psychostimulant use as a function of increasing ADHD diagnoses from the lens of medicalization; as well as exploring the illicit usage of these medications for purposes of performance enhancement, from a health and ethics perspective. Both these approaches fail to represent the complex relationships individuals build with their academic troubles, ADHD diagnoses, and psychostimulant medication use. By shifting the focus to the lived experiences of individuals, this study aims to contextualize performance as it relates to the recognition of academic troubles. The main research question is“How do university students from two high ranking universities in Turkey experience the use of psychostimulant medications as a response to the everyday and academic troubles they encounter?”. Through data that was collected from 15 in-depth interviews with students from Middle East Technical University and Boğaziçi University, qualitative analysis was realized around Emerson's (1977) conceptualization of“trouble”. The analysis is organized around two themes: i) Initiation to ADHD and Psychostimulant Use, which explores the ways in which students become introduced to the category of ADHD and psychostimulant medications after attempting to formulate intrinsic/informal responses to the troubles they are experiencing, and ii) Strategies for Ensuring Continual Use, which focuses on the processes that unfold after extrinsic/official responses have been applied to the trouble that is experienced.