Conceptual design of an information system for assembly areaactivity control
Montaj alanı faaliyet kontrolu kavramsal bilgi sistem tasarımı
  1. Tez No: 76505
  2. Yazar: ALİ İŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bugünün kuruluşlarında, iş fonksiyonlarını, iyi koordine edilmiş bilgi sistemleri üzerine kurma yönünde büyük bir eğilim bulunmaktadır. Girişimcileri bütünleşik bilgi sistemleri kurmaya iten en önemli etken dünya pazarlarındaki sıkı rekabet koşullandır. Kuruluş modelleme (enterprise modeling), iş yerlerini farklı bakış açılarından inceleyerek kuruluş geneli entegrasyon sağlanması için bir anahtardır. Yöntem, incelenen sistemin bilgi sistem ihtiyaçlarının belirlenmesinde referans mimariler yardımıyla üst seviyelerden alt seviyelere analiz öngören bir prosedür sunar. Kuruluş geneli bilgi sistem tasarımı, analizin kapsamına bağlı olarak çeşitli analiz/tasarım teknik ve metodolojileri tarafından desteklenir. Bu çalışma, herşeyden önce, içerisinde yer alan teknik, metodoloji ve mimarilerin incelenmesi ile, kuruluş modellemeye kapsamlı bir bakış sağlamaktadır. Bunun yanısıra, bir çamaşır makinası işletmesinin Montaj Alam Faliyet Kontrolü için bilgi sistem analiz ve tasannu yapılmıştır. Çalışma, uygulama yerine bir kuruluş modelleme bakış açısı getirilerek genişletilmiş ve özellikle modüler bigi sistem analiz ve tasannu üzerinde durulmuştur. Uygulama boyunca, SSADM ve ARIŞ tasarım yöntemleri kapsamlı bir şekilde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a great tendency in today's enterprises towards building their business functions on good-coordinated information systems. It is the competition in the global markets that drives entrepreneurs to implement integrated information systems. Enterprise modelling is the key to Enterprise- Wide Integration by analyzing an environment from different views. It supplies a top-down analysis procedure via reference architectures to specify IS requirements of the analyzed system. Enterprise-wide IS development is supported by various analysis and design techniques and methodologies depending on the extent of analysis. This study, first of all, provides a comprehensive look into enterprise modelling through analyzing underlying techniques, methodologies, and architectures. Next, IS analysis and design of the Assembly Area Activity Control in a washing machine plant is introduced. The study is extended establishing an enterprise modeling approach for the company under consideration, underlining the concept of modular IS analysis and design. Through the study on the application site, Structured System Analysis and Design Method (SSADM) and the Architecture of Integrated Information Systems (ARIS) have been the two design tools that are extensively used.