Developmental expression and cellular localization of FG,Fg in rat retina
FG,Fg geninin retina gelişimi sürecinde gen anlatımının irdelenmesi
  1. Tez No: 76504
  2. Yazar: CEREN ERGÖRÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KOYAŞ BUĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, FGF9 gen anlatımı, sıçanlarda doğum sonrası retina gelişimi sürecinde RT-PCR yöntemiyle yan-kantitatif olarak analiz edilmiş ve FGF9 mRNA'sının sıçan retinasındaki hücre bazında dağılımı in situ hibridizasyon yöntemiyle incelenmiştir. RT-PCR tekniği, yeni doğan, postnatal 4., 6., 10., 14., 20., 30. gün ve erişkin sıçan retinasından elde edilmiş toplam RNA'ya uygulanmıştır. Kontrol olarak, bir bitki proteini olan nitrat redüktaz transkripti, RNA örneklerine eklenmiştir. RT-PCR ürünleri, Southern blot ile analiz edilmiş, FGF9'un densitometrik okumaları, NR okumalarına göre normalize edilmiştir. En yüksek FGF9'un mRNA düzeyi, yeni doğan sıçan retinasında gözlenmiştir. FGF9 transkriptinin seviyesi, postnatal 4-14 günleri arasında, yeni doğanlarda gözlenen seviyenin 1/5 'ine inmektedir. Erişkin retinasındaki FGF9 gen anlatımının seviyesi, yeni doğanlarda görülenin yansı kadardır. in situ hibridizasyonda kullanılan DIG işaretli FGF9, opsin ve mGluRö problan in vitro transkripsiyonla yöntemiyle hazırlanmıştır. Problar, retina kesitleriyle hibritlenmiş, alkalin fosfataz bağlı anti-DIG antikorlanyla görünür hale getirilmişlerdir. Opsin transkripleri ONL'de, mGluRö, INL'de, gözlenmiştir. FGF9 gen anlatımının ise, fotoreseptörlerin iç kısımlannda ve INL boyunca olduğu gösterilmiştir. FGF9 geninin anlatımını, ENL içinde, en yoğun olarak, apikal bölgede görülmektedir. Bu sonuçlar FGF9'un fotoreseptör, bipolar ve horizontal hücrelerinde sentezlendiğuıi, ve gen anlatımının gelişim sürecinde önemli ölçüde regüle edildiğini göstermektedir. Gözlemlerimiz FGF9'un retina oluşumu sırasında farklı dönemlerde farklı roller oynayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
We analyzed the FGF9 expression semi-quantitatively during postnatal retinal development in rats by RT-PCR and studied the FGF9 mRNA distribution within the rat retina by in situ hybridization. RT-PCR was performed using total RNA extracted from the newborn, PN4, PN6, PN10, PN14, PN20, PN30 and adult retina. Nitrate reductase transcript, a plant gene, added to the RNA samples was used as an external control. RT-PCR products were detected by southern blotting, the densitometric readings of FGF9 were normalized to that of NR. We find highest level of FGF9 expression in the newborn retina. The steady state levels of the transcript decreased between PN4-PN14, reaching to the 1/Sth of the initial levels. At PN20 and in the adult retina the transcript levels were 50 per cent of the PNO levels. DIG-labelled RNA probes for FGF9, opsin and mGluR6 used in in situ hybridizations were obtained by in vitro transcription of the cloned DNA. The hybridization signals were visualized with anti-DIG antibodies conjugated to alkaline phosphatase. Opsin expression was restricted to the ONL, and mGluR6 signals were detected in the INL, as expected. Specific FGF9 hybridization signals were obtained in the inner segments of the photoreceptors and throughout the INL. Within the INL, FGF9 expression was strongest in the apical region. These results identify the photoreceptors, bipolar and horizontal cells as the cellular sources of FGF9 within the retina, and indicate that the developmental expression of the gene is highly regulated. This spatiotemporal pattern of FGF9 expression suggests that the factor may play specific and diverse roles in the formation and maintenance of vertebrate retina.