Lightweight fly aggregate production using cold bonding agglomeration process
Soğuk bağ aglemorasyon işlemi ile uçucu kül hafif agregası üretimi
- Tez No: 76506
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Peletleme işlemi, dünyaca bilinen suni agrega üretim tekniklerinden biridir. İşlem üç gruba ayrılır: toz malzemenin akışkan bağlayıcı ve/veya ısıl işlem ile peletlendiği sinterleme, buhar kürü ve soğuk bağ yöntemleri. Bu çalışmanın ana amacı, soğuk bağ yöntemi ile, çimento ve kireç mineral katkıları da kullanılarak, gerek geoteknik mühendisliği, gerek beton üretimi uygulamalarında kullanılabilecek değerde mühendislik performansına sahip uçucu kül hafif agregasının üretilme imkanının araştırılmasıdır. Soğuk bağ işlemi ile suni agregalar (pelet) üretmek ve üretilen peletlerin kayma mukavemetini belirlemek amacı ile iki ekipman dizayn edilmiş ve üretilmiştir; - aglemorasyon sanayinde kullanılmakta olan prototip disklerin modellendiği bir peletleme diski ve, - büyük boy (300x300 mm) kesme kutusu. Ayrıca, peletleme teorisi kanal hidromekaniği teorisi kapsamında irdelenmiş ve kayma gerilmesi etkisinin peletlerin disk içerisi üzerinde olan etkisinin benzer olduğu bulunmuştur. Çalışmanın içeriği, gerek aglemorasyon sanayi gerek ise ilgili mühendislik uygulamaları açısından orijinaldir. Üretilen peletlerin yeterli derecede kırılma dayanımına sahip olduğu ve sırasıyla 22.4° ve 45.4° olan gevşek ve yoğun içsel sürtünme açılarının geoteknik uygulamalar açısından uygun olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, BS35 beton dayanım sınıfına göre yapılan karışım dizaynı için elde edilen 28.5 - 32.7 MPa arasında değişen 28 günlük basınç dayanımı, hafif agregaların beton üretiminde de kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The pelletization process is a world wide known technique used for the production of artificial aggregates. The process is classified in three groups: sintering, hydrothermal and cold bonding processes in all of which the powder material is agglomerated by means of liquid binders and/or heating procedures. The main scope of this study is to investigate whether the engineering properties of lightweight aggregates produced from lime and cement blended fly ash by cold bonding process are sufficient for use in geotechnical engineering applications and concrete production. Two equipments were manufactured for the production and determination of the shear strength of fly ash pellets produced by cold bonding process; - a pelletization disc modelled with respect to prototype discs used in the agglomeration industry and, - a large- scale (300x300 mm) direct shear box. The theory of pelletization was also analyzed in terms of open channel flow hydromechanics and similitude behaviour in terms of effect of the shear stress on agglomerate motion is proposed. The content of the study is original in terms of agglomeration industry and related engineering applications. The produced pellets are suitable for use in geotechnical applications with satisfactory crushing resistance and dense and loose angle of internal friction varying between 22.4° and 45.4°. The 28-day compressive strengths of concrete produced with 28 days cured pellets vary between 28.5 - 32.7 MPa for the mix proportion designed for BS35 concrete class.