Theoretical and computational aspects of emissivity of clouds
Bulut emisyon oranlarının teoride ve pratikte elde edilmesi
  1. Tez No: 76507
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
BULUTLARIN EMİSYON ORANLARININ TEORİDE VE PRATİKTE ELDE EDİLMESİ ÖZET Mobil ve uydu iletişimine olan talep arttılça, daha üst mikrodalga bandlanna olan ihtiyaç çoğalmaktadır. Kısa bir süreden beri bu spektrumdaki propagasyon etkileri incelenmektedir. Yapılan çalışmalar kanal karakteristiklerini etkileyen etkin fiziksel mekanizmaların yağmur ve kristal buz bulutları olduğunu göstermiştir. Buna paralel olarak modelleme çalışmaları değişik tipteki bulutların saçılma ve emisyon prosesleri üzerine odaklanmıştır. 94 GHz ve üstünde buz kristallerinin saçılma özellikleri üzerinde yapılan çok az çalışma vardır. Son 10 yıldır geliştirilen mikrodalga emisyon modelleri tek saçılma yaklaşımı üzerine kurulmuştur. Saçıcılar boyut, dielektrik sabiti ve şekil olarak eşit kabul edilmekte ve bulut tek saçılma albedosu, w ve optik kalınlık, t ile temsil edilmekteydi. Yeni çalışmalar ise günümüzdeki eğilimin bulut mekanizmalarım daha gerçekçi detaylar ile temsil etmeye yönelik olduğunu belirtmektedir. Bu çalışmada, bulut ayrık saçıcıların gelişigüzel bir kolleksiyonu olarak modellenmiştir. Düz kristaller, dairesel diskler ve uzun silindir kristaller, dairesel silindirler ile modellenmiştir. Fiziksel Optik modellemesiyle gelişigüzel yerleştirilmiş kayıplı dielektrik disklerin ve silindirlerin emici yüzeysel alan formülleri türetilmiş ve geçerlilikleri İleri Saçılma Teoremi ile kontrol edilmiştir. Çeşitli bulutların bistatik saçılma paternleri ve emisyon oranları grafikleri, yayınlanmış makalelerdeki bulut parametreleri ile çizilmiş ve NASA tarafından yapılan ölçümler ile karşılaştırılmışlardır. Sonuçların literatür ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT As the demand on mobile and satellite communications has increased, requirement of higher microwave frequency bands is growing constantly. The propagation effects in this spectrum region are being explored since a few years. Previous studies have shown that rain and ice crystal clouds are the dominant physical mechanisms affecting channel characteristics. In parallel, modelling efforts have been intensified to simulate scattering and emission from different types of clouds. There are very few studies that focus on the scattering properties of ice crystals at mm-wave frequencies of 94 GHz or above. Models of microwave emission developed in the past decade are based on a single scattering approach. Scatterers are assumed to be equal in dimensions, permittivity and shape, so that the cloud is characterised by the single scattering albedo w and the optical thickness z. Recent works indicate that the present trend is to describe the cloud mechanisms in more realistic details. In this study, the cloud is modelled as a random collection of discrete scatterers. Flat plate crystals are modelled by circular disk and thin long cylinder bullets are modelled by circular cylinders. Formulas to compute the absorption cross section of random lossy dielectric discs and cylinders in the Physical Optics approximation are derived and their validity is checked by means of the Forward Scattering Theorem. After the calculations, the bistatic scattering patterns and emissivity plots of various clouds are drawn using the statistical cloud parameters from some published papers and compared with measurements by NASA. It seen that the results are in agreement with the literature and actual measurements and the derived absorption cross section formula allows to compute emissivity in a simple way.