Theoretical and practical aspect of 2D shape assesment using selective fixations
Seçici algı kullanılarak iki boyutlu şekil tanımanın teorik ve pratik analizi
  1. Tez No: 82991
  2. Yazar: HÜLYA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE IŞIL BOZMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
SEÇİCİ ALGI KULLANILARAK IKI BOYUTLU ŞEKİL TANIMANIN TEORİK VE PRATİK ANALİZİ ÖZET Bu tezde, seçici algı ile sabitlerime noktalan dizisi oluşturulması ve bu dizinin şekil tanıma işleri için kullanımı, yapay potansiyel fonksiyonlar kullanılarak matematiksel bir çerçevede incelenmiştir. Yalan zamandaki çalışmalar, seçici algılamanın tanıma işlemlerinin gerçek zamanda uygulanabilirliğini önemli ölçüde arttırdığını göstermektedir. Fakat seçici algının temelini oluşturan sabitlerime noktaları dizisinin oluşturulmasının formülasyonu konusunda sınırlı sayıda teorik çalışma yapılmıştır. Önceki çalışmalarımızda, hali hazırdaki sabitlerime noktasının etrafında basit hesaplamalar yaparak bir sonraki sabitlerime noktasını belirleyen buluşsal bir algoritma geliştirilmişti. Sunulan tez, bunu - sabitlerime noktaları dizisinin oluşturulması ve kullanılması- matematiksel bir çerçevede yapay potansiyel fonksiyonları kullanarak gerçekleştirmektedir. Çalışmamız BUVIS -görsel algı yeteneği olan bir denetleme sistemi- üzerinde uygulamaya geçirilmişti. Sistemin değişik ışıklandırma koşullarındaki performansı ve gerçek zamanda uygulanabilirliği, endüstriyel nesneler kullanılarak yapılan deneylerle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV THEORETICAL AND PRACTICAL ASPECTS OF 2D SHAPE ASSESSMENT USING SELECTIVE FIXATIONS ABSTRACT In this thesis, we present a mathematical framework for selective fixation generation and its usage through artificial potential functions. Recent research suggests that computational advantages may be realized for vision problems when cameras are capable of fixating on areas of interest. Studies on the formalization of the task of selecting a sequence of fixation points and saccade directions that efficiently examine the area being searched have been limited. In our earlier work, we have developed a simple heuristic algorithm based on simple computations on the periphery region of current fixation point to determine a new visual target. The MS research presented here aims to construct the underlying theory of selective fixation control using artificial potential functions. We implemented the approach on BUVIS, an inspection system endowed with visual attention capability. Experiments demonstrating the robustness to lighting conditions and real-timeness of the system are presented for industrial objects with varying illumination conditions.