Optimization ıssues in automated assembly of printed circuit boards
Baskılı devre kartları otomatik dizgisinde ortaya çıkan eniyileme problemleri
- Tez No: 76508
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
VI KISA ÖZET Bu çalışmada, baskılı devre kartlarının (BDK) dizgisinde, nümerik veya bilgisayar kontrollü parça dizgi makinalannın kullanılmasıyla ortaya çıkan yöneylem araştırması problemlerinin tanımlanması, formüle edilmesi ve çözüm yöntemleri ele alınmıştır. Bu tür ortamlarda ortaya çıkan önemli problem başlıkları, komponent tiplerinin makinalara atanması (bir BDK dizgisinin birden fazla makinada tamamlandığı durumlar için geçerli), kart üretim çizelgesinin belirlenmesi, en iyi besleyici düzenlerinin bulunması ve parça dizgi sırasının belirlenmesi problemleri olarak sayılabilir. İlk problem bir yük dengeleme problemi olarak formüle edilebilirken, ikinci problem de genel anlamda bir atölye-akış problemi olarak görülebilir.“Parçala ve sırayla çöz”şablonu altında, besleyici düzeni problemi, bazen bir Doğrusal Atama Problemi (AP), bazen de bir Karesel Atama Problemi olarak (KAP) formüle edilir. Dizgi sırası problemi ise, Gezgin Satıcı Problemi (GSP), Öncelik Kısıtlı GSP (ÖKGSP) veya Kısıtlı Çoklu GSP (KÇGSP) olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmada, yük dengeleme, KAP, GSP, ÖKGSP, KÇGSP problemleri için gerçek BDK dizgi ortamlarında iyi sonuçlar verecek çözümler araştırılmıştır. Önerilen çözümlerin performansı gerçek ortamdan elde edilen veya rassal olarak üretilen problem verileri üzerinde denenmiş ve oldukça iddialı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the identification, formulation and solution of operations research problems arising in the assembly of printed circuit boards (PCB) through the use of computer or numerically controlled electronic component placement machines are taken up. The major problems arising in such environments are allocating component types to machines when more than one machine are deployed for the assembly of a single PCB, determining board production sequence, finding the best feeder configurations and determining the best component placement sequences. The first problem is formulated as a load-balancing problem while the second one falls into the category of flow-shop problems. Under a decompose and iterate scheme, the feeder configuration problem is either formulated as an Assignment Problem (AP) or a Quadratic Assignment Problem (QAP), whereas the placement sequencing problem turns out to be a Traveling Salesman Problem (TSP), a Precedence Constrained TSP (PCTSP) or a Constrained Multiple TSP (CMTSP). In this study, solution procedures of load balancing, QAP, TSP, PCTSP, CMTSP problems that perform well for the problems arising in real PCB assembly environments are investigated. The performance of suggested solution procedures are tested on randomly generated or real data and very promising results are obtained.