Okul öncesi ve K-12 düzeyinde sayılar konusunda yapılmış lisansüstü çalışmaların incelenmesi
A review of graduate studies on numbers at preschool and K-12 level
  1. Tez No: 765089
  2. Yazar: MÜNİSE BAŞELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik eğitiminde sayılar konusunda okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyine yönelik yapılan lisansüstü tez çalışmalarını içerikleri, eğilimleri ve ulaşılan sonuçları bağlamında bütüncül olarak incelemektir. Araştırma kapsamında, 1987-2021 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi veri tabanında yer alan ve“sayılar”anahtar kelimesini içeren 119 lisansüstü çalışma incelenmiştir. Araştırma verilerinin analizinde meta-sentezin doğasına uygun bir şekilde içerik analizi tekniği, verilerin sunumunda ise betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, yapılan lisansüstü tez çalışmalarındaki sayı kümeleri eğilimlerinin ağırlıklı olarak rasyonel sayılar üzerinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Yine araştırma bulgularında rasyonel sayıları tamsayıların izlediği ve kompleks sayıların ise en az çalışıldığı gözlenmiştir. Çalışmalarda en fazla ortaokul seviyesinde eğilim olduğu gözlenmektedir. Bunu sırasıyla ilkokul, lise, üniversite, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyleri karma olarak izlemektedir. Araştırma bulguları, okul öncesi eğitim döneminde sayılar konusunda sadece bir tez çalışmanın mevcut olduğunu göstermektedir. Okul öncesi ve K-12 seviyesinde yapılan lisansüstü çalışmalarda sırasıyla nicel, nitel ve karma yöntem eğilimleri mevcuttur. Sayılar alanında ele alınan tezlerde en fazla yeni yaklaşım ve tekniklerin geleneksel yöntemlere göre daha başarılı olduğu ve öğrenci becerilerinin yetersizliği ve geliştirilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle, sayılar konusundaki çalışmalarda birçok matematiksel soyut kavramın temelinin atıldığı okul öncesi düzeyinde yapılan araştırmaların sayısının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the postgraduate thesis studies on numbers in mathematics education for pre-school, primary and secondary school levels in the context of their contents, tendencies and results. Within the scope of the research, 119 postgraduate studies including the keyword“numbers”in the database of the National Thesis Center of the Council of Higher Education between 1987-2021 were examined. In the analysis of the research data, content analysis technique was used in accordance with the nature of meta-synthesis, and descriptive statistics were used in the presentation of the data. According to the research findings, it has been determined that the number set tendencies in the postgraduate thesis studies mainly focus on rational numbers. The second most frequently used set of numbers in studies is integers, and the least studied area is complex numbers. It is observed in the studies that there is a tendency at the secondary school level the most. This is followed by mixed primary, high school, university, primary and secondary education levels. Findings show that there is only one thesis study on numbers in the preschool education period. There are quantitative, qualitative and mixed method tendencies in preschool and K-12 level graduate studies, respectively. In the theses dealt with in the field of numbers, it has been concluded that new approaches and techniques are more successful than traditional methods and that students' skills are insufficient and need to be developed. Based on the results of the research, it is recommended to increase the number of studies conducted at the preschool level, in which the foundations of many mathematical abstract concepts are laid in studies on numbers.