Co-receptor mediated regulation of T cell receptor signalling in natural killer cells
Doğal öldürücü hücrelerde T hücre reseptör sinyalizasyonunun ko-reseptör aracılı düzenlenmesi
  1. Tez No: 765105
  2. Yazar: ZEYNEP SENA KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Bioengineering, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Antijene özgü kanser immünoterapisi 1990'lardan beri gelişmekte ve umut verici sonuçlar vermektedir. T hücresi reseptörleri ve Kimerik antijen reseptörleri, T hücre-lerini antijene özgü sitotoksisite ile modifiye etmek için en yaygın kullanılan araçlardır. TCR-T hücreleri, endojen olarak üretilen TCR zincirlerinin ektopik olarak verilenlerle eşleşmesinden ve bilinmeyen özgünlükte T hücreleri oluşturmasından kaynaklanan yanlış eşleşme sorununa sahiptir. NK hücreleri, TCR-CD3 aracılı sitotoksisitenin sinyal yolu için gerekli tüm molekülleri içerirken, tam TCR-CD3 kompleksine sahip değildirler. T hücrelerindeki yanlış eşleşme sorununun üstesinden gelmek için, T hücre-leri yerine NK hücrelerini modifiye etmek için TCR ve CD3 genleri kullanılır. TCR-NK hücreleri, in vitro ve in vivo olarak hedef hücrelerine karşı umut verici sitotoksik etkiler göstermiştir, ancak bunların sinyal mekanizmaları henüz araştırılmayı beklemektedir. CD8 koreseptörlerinin, TCR-CD3 ve peptit-majör histo-uyumluluk kompleksi arasındaki bağın gücünü arttırdığı ve sinyalleme kaskadının başlamasına yardımcı olduğu bilinmektedir. α ve β olmak üzere iki tür CD8 zinciri vardır. T hücreleri çoğunlukla CD8αβ heterodimerleri kullanırken, bazı hücrelerde CD8αα homodimeri bulunur. Bu tez, TCR-NK hücre sitotoksisitesini optimize etmek için CD8 dimerlerinin TCR-NK hücrelerindeki olası rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. CD8 genleri içeren lentiviral yapılar, TCR-NK hücrelerine verildi. Bu TCR-NK-CD8 hücrelerinin hedef hücrelere karşı sitotoksisitesi ve antijen spesifikliği, degranülasyon, sitokin salgılanması ve gerçek zamanlı hücre analizi deneyleriyle analiz edildi. Yukarı regüle edilmiş sinyal yollarını gözlemlemek için Western blot analizi yapıldı. Sonuçlarımız, CD8 koreseptör-lerinin TCR-NK hücreleri üzerindeki etkisi hakkında değerli veriler sağlar.
Özet (Çeviri)
Antigen-specific cancer immunotherapy has been developing since the 1990s and showing promising results. T cell receptors (TCR) and Chimeric antigen receptors (CAR) are the most commonly used tools for modifying T cells with antigen-specific cytotoxicity. TCR-T cells have the mispairing problem caused by the endogenously produced TCR chains pairing with the ectopically delivered ones and creating T cells with unknown specificity. While NK cells contain all the necessary molecules for the downstream signalling pathway of TCR-CD3 mediated cytotoxicity they do not have the full TCR-CD3 complex. In order to overcome the mispairing problem in T cells, TCR and CD3 genes are used to modify NK cells instead of T cells. TCR-NK cells have shown promising cytotoxic effects against their target cells in vitro and in vivo, however their signalling mechanisms remain to be studied. CD8 coreceptors are known to increase the strength of the bond between TCR-CD3 and peptide-major histocompatibility complex (pMHC) and also aid the signalling cascade to begin. There are two types of CD8 chains, α and β. While T cells mostly utilise CD8αβ heterodimers, some cells have the CD8αα homodimer. This thesis aims to investigate the possible role of CD8 dimers in TCR-NK cells in order to optimise the TCR-NK cell cytotoxicity. Lentiviral constructs containing CD8 genes were delivered to TCR-NK cells. These TCR-NK-CD8 cells' cytotoxicity and antigen-specificity against the target cells were analysed with degranulation, cytokine secretion and real-time cell analysis assays. Western blot analysis was performed to observe the upregulated signalling pathways if present. Our results provide valuable data on the effect of CD8 coreceptors on TCR-NK cells.