Production of composite with additives by hand lay-up process
Elle yatırma yöntemi ile katkılı kompozit üretimi
- Tez No: 765110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kompozit malzemenin gelişimi ve kompozit malzemelerin kullanımı çeşitli aşamalarda ilerleme göstermektedir. Kompozit malzemeler, uçak, otomotiv ve diğer endüstrilere yüksek mukavemetli hafif malzemeler sağlar. Üretilen kompozit malzemelerin ve özelliklerinin iyileştirilmesinde büyük öneme sahiptir. Kompozit malzemelerin avantajlarından dolayı gelecekte uçak, otomotiv ve diğer sektörlerde kompozit malzeme kullanımının artacağı görülmektedir. Bu çalışmada, epoksi, titanyum dioksit ve talk ile farklı konsantrasyonlarda (ağırlıkça %0, 0,5, 1, 2 ve 4 oranında) dahil edildi ve daha sonra bu karışım elle yatırma işlemi ile karbon fiber ile birleştirildi. Elde edilen kompozitlerin mekanik özellikleri, evrensel çekme testi kullanılarak belirlendi. Çekme test sonuçları, polimer matrisli kompozitlerin mekanik özelliklerinin talk ve titanyum dioksit konsantrasyonlarının bir fonksiyonu olarak arttığını ortaya koydu. Kompozitin en iyi çekme mukavemeti %0.5 talk ve %1 titanyum dioksitten elde edilmiştir. Kompozit üretiminde talkın %1, %2 ve %4 ve titanyum dioksitin %0.5, %2 ve %4 ağırlık oranlarının arttırılması önemli bir farklılık göstermemektedir. Talk ve titanyum dioksit takviyeli kompozit numunelerin çekme testi davranışı, takviye edilmemiş karbon fiber kompozitlere kıyasla daha iyi sonuçlar göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, karbon fiber kompozitlerin mukavemetinin nasıl iyileştirilebileceğine dair ayrıntılı bir açıklama sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of composite materials and the usage of composite materials show progress in various stages. Composite materials provide lightweight materials with high strength to aircraft, automotive, and other industries. It has a high significance in improving the produced composite materials and their specifications. Due to the advantages of composite materials, it is seen that in the future, aircraft, automotive, and other industries will be increased the usage of composite materials. In this study, epoxy was incorporated with titanium dioxide and talc at different concentrations (0, 0.5, 1, 2, and 4 wt%), and then that mixture was combined with carbon fiber via a hand lay-up process. The mechanical properties of the resultant composites were determined using universal tensile testing. The tensile test results revealed that the mechanical properties of the polymer matrix composites were increased as a function of talc and titanium dioxide concentrations. The best tensile strength of the composite was obtained from the 0.5% talc and 1% titanium dioxide sides. The increasing weight ratio of talc 1%, 2%, and 4% and 0.5%, 2%, and 4% of titanium dioxide in composite production doesn't exhibit a significant difference. The tensile testing behavior of talc and titanium dioxide reinforced composite specimens shows better results comparedto unreinforced carbon fiber composites. As a result, this study provides a detailed explanation of how to improve the strength of carbon fiber composites.