The Heat transfer characters of finned tube coil heat exchangers
Kanatlı borulu türden ısı değiştiricilerinin ısı transfer karakteristikleri
- Tez No: 76512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı kanatlı borulu türden ısı değiştiricileri için ısı geçişi karakteristiklerinin araştırılmasıdır. Derin ve geniş bir literatür araştırmasının ardından, seçilen ısı değiştirici geometri ve tipleri için korelasyon fonksiyonlarının elde edilmesine yönelik olarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma, hava tarafı ısı geçişi karakteristikleri üzerinde odaklanmıştır. Kapalı çevrim rüzgar tüneli içerisine yerleştirilen bir klima buharlaştırıcısı deney numunesi olarak kullanılmıştır. Soğutucu akışkan tarafındaki iki fazlı akış karakteristikleri de incelenmiştir. Deneyler, patlatmak ve düz levha kanat tipleri için ısı geçişi katsayısı ve basınç kaybı sonuçlarını vermiştir. Ayrıca, boru sıra sayısının ısı geçişi katsayısına etkileri de araştırılmıştır. Bu deneysel veriler, elde edilen literatür bağıntıları temel alınarak yapılmış sayısal değerlerle karşılaştırmıştır. Gelecek çalışma olarak, kuru ve nemli yüzey şartları ile çalışan buharlaştırıcı ve yoğuşturucular için eşanjör sonlu boru analizi önerilmektedir. Komple bir termal simülasyon programının elde edilebilmesi için iki fazlı akış karakteristikleri de uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate heat transfer characteristics of finned tube coil heat exchangers. Following a deep and wide literature survey, several experiments were performed to generate a set of correlation functions for the geometry and type of coils considered. Experimental work focused on air side heat transfer characteristics. A closed loop wind tunnel is used in the experiments while a generic air conditioner evaporator was chosen as the test coil. Flow of the refrigerant inside the tubes displaying two phase characteristics is also investigated. The experiments yielded heat transfer coefficients and pressure drop results for louvered and plain fin types. The effect of row number on heat transfer coefficient is also investigated. These experimental data are compared with numerical values based on available literature correlations. As a future work, a tube by tube coil analysis for evaporator and condensers operating on both dry and wet surface conditions is proposed. Two phase flow characteristics of refrigerant should also be implemented to obtain a complete thermal simulation program.