Live cell imaging of redox mediated nrf2 activity using transcription factor based biosensors and chemogenetic tools
Transkripsiyon faktorü tabanlı biyosensorler ve kemogenetik araçlar kullanarak redoks bağımlı nrf2 aktivasyonunun canlı hücrelerde görüntülenmesi
- Tez No: 765128
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nükleer faktör eritroid 2-ilişkili faktör 2 (Nrf2), (pato)fizyolojik oksidan aracılı tepkileri düzenlemek için çoklu antioksidan tepki elemanına bağlı genlerin ekspresyonunu kontrol eden bir transkripsiyon faktörüdür. Auranofin altın(I) içeren bir ilaçtır ve bu ilacın farmakolojik aktivitesi, Nrf2 aktivasyonunu tetikleyebilmektedir. Bununla birlikte, auranofin aracılı Nrf2 aktivasyonunun altında yatan mekanizma belirsizliğini korumaktadır. Ayrıca auranofinin hücrede ROS üretimini de arttırdığı bilinmektedir. Bu çalışmada ROS üretiminin, özellikle hidrojen peroksitin (H2O2), auranofin aracılı Nrf2 aktivasyonu üzerindeki rolünü araştırdık. Ek olarak bu çalışmamızda, tek hücrelerde ve dokularda ROS seviyelerinin üretilmesine izin veren ve yüksek uzaysal-zamansal çözünürlüğe sahip kemogenetik D-amino asit oksidaz (DAAO) yaklaşımlarından yararlandık ve Nrf2 aktivasyonunu görselleştirmek için pLG4.mCherryNrf2 adlı transkripsiyon faktörü tabanlı biyosensör kullandık. HyPer olarak adlandırılan genetik olarak kodlanmış biyosensörü kullanarak, farklı hücre altı lokallerinde H2O2'yi izledik. Bulgularımız, auranofinin Nrf2 aktivitesini tetiklerken hücre içi H2O2 üretimini indüklediğini, ancak H2O2'nin hücreye dışarıdan verilmesi ve hücre içinde H2O2 üretilmesi durumunda Nrf2 aktivasyonunun değişmediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (Nrf2) controls the expression of multiple antioxidant response element dependent genes to regulate the (patho)physiological oxidant mediated responses. Auranofin is a gold(I) containing drug of which the pharmacological activity is associated with its ability to induce Nrf2 activation. However, the mechanism of auranofin-mediated Nrf2 activation remains unclear. Auranofin also increases ROS production in the cell. We investigated the role of hydrogen peroxide (H2O2) on auranofin-mediated Nrf2 activation. In this study, we exploited chemogenetic D-amino acid oxidase (DAAO) approaches that permit the generation of H2O2 in single cells with high spatio-temporal resolution. we employed transcription factor-based biosensor called pLG4.mCherryNrf2 to visualize Nrf2 activation. By using genetically encoded biosensor HyPer7, we monitored H2O2 in different subcellular locales. Our findings showed that auranofin induces intracellular production of H2O2 while triggering Nrf2 activity, however, bolus administration of exogenous H2O2 or chemogenetically induced endogenous H2O2 generation did not change Nrf2 activation. Our findings draw new picture of oxidative stress dependent Nrf2 activation in cultured cells.