Risky play in outdoor early childhood settings: Teacher attitudes and views
Okul öncesi dış mekanlarında riskli oyun: Öğretmen tutum ve görüşleri
- Tez No: 765157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SEVİMLİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin riskli oyunlara yönelik tutumlarının çeşitli faktörlere (kurum türü, sınıftaki çocuk sayısı, yardımcı öğretmenin varlığı, deneyim yılı, çocukların yaş grupları) göre incelenmesi ve öğretmenlerin riskli oyunlarına ilişkin görüşlerinin araştırılmasıdır. Bu araştırmada, nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma modellerinden açımlayıcı ardışık karma desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini Ankara ilinin dokuz ana ilçesinde devlet kurumlarında ve özel kurumlarda çalışan okul öncesi öğretmeleri oluşturmaktadır. Nicel bölümde 484 okul öncesi öğretmenine Demografik Bilgi Formu ve Erken Çocuklukta Riskli Oyuna Yönelik Tutum Ölçeği-Öğretmen Formu uygulanmıştır. Nitel bölümde ise, 21 okul öncesi öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde nicel veriler toplanmıştır ve SPSS 28 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise MAXQDA 2020 yazılımını kullanarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, okul türü, yardımcı öğretmenin varlığı ve günlük açık havada geçirilen zamanın okul öncesi öğretmenlerinin riskli oyun tutumlarında anlamlı farklılık yarattığını göstermiştir. Buna ek olarak, bu çalışma öğretmenlerin riskli oyunu çocukların gelişiminin önemli bir parçası olarak gördüklerini, ancak izin verme sürecinde hem destekleyici hem de engelleyici faktörler olduğunu göstermiştir. Riskli oyunun olumsuz yönleri ve öğretmenlerin aile ve okul yönetici görüşlerinden kaynaklanan riskli oyun kaygıları da belirtilmiştir. Bu bulgular göz önüne alındığında, bu çalışma, öğretmenlerin riskli oyun tutum etkileyen faktörlere ve görüşlerine ilişkin bilgiler sağlamıştır. Çalışma, öğretmen eğitimi ihtiyacı ve aileler, okul yöneticileri ve politika yapıcılarla iş birliği yapılması gibi konularda öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study had the dual aims of examining (a) early childhood teachers' risky play attitudes in relation to the various factors (e.g., preschool type, number of children in the class, presence of teachers' aides, teaching experience, children's age groups, and daily outdoor time, and (b) teachers' views about children's risky play. Explanatory sequential mixed-methods research was conducted using both quantitative and qualitative methods. The participants were in-service early childhood teachers working in private and public preschools in the nine main districts of Ankara. First, 484 teachers were administered using the Demographic Information Form and Scale for the Attitudes Towards Risky Play at Early Childhood-Teacher Form. Second, semi-structured interviews were conducted with 21 teachers who agreed to participate in the second part of the study. Quantitative data were initially collected and analyzed using SPSS 28 software, while qualitative data were analyzed using MAXQDA 2020 software. The results of the study revealed significant differences in the variables of preschool type, presence of teachers' aides, and daily outdoor time. In addition, this study showed that teachers viewed risky play as an important part of child development, but that they had both facilitators and barriers to permit. The negative aspects of risky play and teacher concerns arising from the views of parents and administrators were also reported. Given these findings, this study provided valuable insights into the reasons for influencing teachers' attitudes and views, and issues such as the need for teacher training, and collaboration with parents, administrators, and policymakers are recommended.