Design and implementation of a graduate course for development of technological pedagogical content knowledge
Teknolojik pedagojik alan bilgisinin geliştirilmesine yönelik bir yükseköğretim dersinin tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 765158
  2. Yazar: GAMZE ÇETİNKAYA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı, tasarım tabanlı araştırma yöntemini kullanarak, Teori – Alıştırma – Pratik (T-A-P) adlı bir ders tasarımı geliştirmek ve bu tasarımın lisansüstü düzeydeki öğrencilerin teknolojik pedagojik alan bilgisini (TPAB) geliştirmedeki etkililiğini değerlendirmektir. T-A-P ders tasarımının etkililiğini değerlendirmek için katılımcıların ders tasarımı hakkındaki görüşleri, TPAB yeterlik algıları ve öz yeterlik inançlarındaki değişim ve TPAB düzeylerindeki değişim araştırılmıştır. Önerilen ders tasarımı, yüksek lisans veya doktora düzeyindeki toplam 12 fen eğitimi öğrencisiyle iki ardışık dönem boyunca uygulanmıştır. Katılımcıların ders tasarımı hakkındaki görüşlerini incelemek için yazılı geri bildirimler ve görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Tematik analiz kullanılarak analiz edilen verilerin sonucunda, katılımcıların T-A-P ders tasarımını TPAB gelişimleri açısından faydalı buldukları anlaşılmıştır. Katılımcıların TPAB yeterlik algıları ve öz yeterlik düzeylerindeki değişim, iki TPAB ölçeğinin ön-test ve son-test olarak uygulanmasıyla ölçülmüş ve değişimin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını değerlendirmek için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testleri yapılmıştır. Sonuçlar, iki uygulama döngüsünde de katılımcıların her iki ölçekten elde ettikleri puanlarda önemli gelişmeler olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, katılımcıların TPAB düzeyindeki gelişimi incelemek için ders planları, mikro-öğretimler ve görüşmeler kullanılmıştır. T-A-P ders tasarımına dayalı bir lisansüstü derse katıldıktan sonra, katılımcıların TPAB düzeylerinin her iki uygulama döngüsünde de farklı düzeylerde ilerlediği görülmüştür. Sonuç olarak, ilgili alan yazına dayalı olarak geliştirilen T-A-P ders tasarımının lisansüstü düzeydeki fen eğitimi öğrencilerinin TPAB gelişimini desteklemede etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Following a design-based research approach, the present study aimed to develop a course design named Theory – Application – Practice (T-A-P) and investigate its effectiveness for graduate level students' development of technological pedagogical content knowledge (TPACK). Participants' views on the T-A-P course design, the change in their perceived competencies and self-efficacy of TPACK, and the change in their TPACK level were investigated to test the effectiveness of the course design. The proposed design was implemented in two iterative cycles with a total of 12 graduate level students pursuing a M.S. or Ph.D. degree in elementary science education. To examine participants' views about course design, data were collected by means of written feedback and interviews. Thematic analysis was used to analyze data, and the findings revealed that participants found the T-A-P course design helpful for their TPACK development. Participants' perceived competencies and self-efficacy of TPACK were measured by pre- and post-administration of two TPACK scales, and Wilcoxon Signed Rank Tests were performed to investigate whether the change was statistically significant. The results revealed significant improvements in participants' scores for both of the scales in both cycles of implementation. Lastly, lesson plans, micro-teachings and interviews were used to capture the development of participants' levels of TPACK. It was seen that after attending a graduate course based on T-A-P course design, participants' level of TPACK progressed at different levels in both cycles of implementation. T-A-P course design, developed based on the related literature, was found to be effective for promoting graduate level students' TPACK development.