Hastanelerde biyolojik risk faktörü olarakCOVİD-19'un incelenmesi, değişen uygulamalarve yoğun bakım çalışanlarına etkileri
Examination of COVİD-19 AS A biological risk factor inhospitals changing practices and its effects on icu workers
  1. Tez No: 765166
  2. Yazar: DEMET MORSUNBUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE KARA ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Kazalar, Public Health, Hospitals, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyayı sarsan koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19), şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsü 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık ilk olarak 2019 yılında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkmış, hızlı bir şekilde Avrupa ve Amerika kıtalarına yayılarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 11 Mart 2020 tarihinde pandemi ilan edilmiştir. Salgının Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmesi üzerine küresel düzeyde de önlemler alınmaya başlanmıştır. Hastalıktan korunmak için alınabilecek bireysel önlemlerle birlikte hükümet ve sağlık kuruluşları tarafından alınan zorunlu izolasyon, karantina ve geçici kapatma gibi önlemlerin SARS-Cov-2 virüsünün bulaşmasını önlemek için gerekli olduğunu belirtmektedir. Sağlık kuruluşları COVID-19 salgını açısından en yüksek riskli bölgelerden olup doğru yönetilmediğinde sonuçları ağır krizlere sebep olabilecek kurumların başında gelmektedir. Bu çalışma ile COVİD-19 salgını sebebiyle sağlık kuruluşlarında yoğun bakım ünitelerinde yapılan değişiklikler incelenmiş, biyolojik risk etmenleri ön plana alınarak risk değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca yoğun bakım çalışanlarına uygulanan güvenlik önlemlerinin etkililiğinin sorgulanması ve çalışanların psikolojik durumunun değerlendirilmesi için yüzyüze anket yapılmıştır. Sonuç olarak, COVID19 pandemisinde alınan önlemlerin yeterli ve gerekli olduğu ancak özellikle yoğun bakım çalışanlarında önlemlerin yarattığı zorluklar ve pandemi sürecinden kaynaklanan kaygıda belirgin artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019 (COVID-19) that shook the world is an infectious respiratory disease caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus-2 (SARS-CoV-2). This disease first appeared in Wuhan, China in 2019, spread rapidly to Europe and America, and was declared a pandemic by the World Health Organization (WHO) on March 11, 2020. After the epidemic was declared a pandemic by the World Health Organization, measures were taken at the global level. These states that measure such as mandatory isolation, quarantine, and temporary closure were taken by the government and health institutions, along with individual measures that can be taken to prevent the disease, are necessary to prevent the transmission of the SARS-Cov-2 virus. Health institutions are among the highest risk regions in terms of the COVID-19 epidemic and are among the leading institutions that can cause severe crises if not managed correctly. In this study, changes made in intensive care units in health institutions due to the COVID-19 epidemic were examined, and risk assessment was carried out by taking biological risk factors. In addition, a face-to-face survey was made to question the effectiveness of the security precautions applied to the intensive care workers and to evaluate the psychological state of the employees. As a result, it has been observed that the precautions taken during the COVID-19 pandemic were sufficient and necessary, but the difficulties created by the measures, especially among the intensive care workers, and a significant increase in the anxiety arising from the pandemic process