Aşkın Güngör'ün romanlarının distopik unsurlar açısından incelenmesi
A dystopian examination of Aşkin Güngör's novels
- Tez No: 765167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ZORKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
1990'lı yıllardan itibaren çeşitli türlerde eserler veren Aşkın Güngör'ün pekçok romanında distopik unsurlar göze çarpar. Çeşitli ödüller almasına rağmen, popüler bir okur kitlesi bulunmayan Aşkın Güngör'ün eserleri üzerine, kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Bu eksikliği kısmen de olsa doldurmak adına çalışmamıza Aşkın Güngör'ün romanlarında yoğun bir şekilde bulunan distopik unsurlar ele alınmıştır. Çalışmamızda öncelikle ütopik/distopik yazına ilişkin bilgiler verilmiş, çıkarımlarda bulunulmuş, Aşkın Güngör çeşitli yönleri, yaşam deneyimleriyle tanıtılmaya çalışılmış ve eserleri distopik açından incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde ütopya/distopya hakkında bilgiler aktarılmış ve distopyanın Türk edebiyatındaki yeri belirtilerek Türk edebiyatında distopik unsurlar bulunan eserler incelenmiştir. Ayrıca Türk ve dünya edebiyatında yer alan belli başlı ütopik/ distopik eserler hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Bu eserler; tarihsel bir bakış açısıyla incelenmiş, kronolojik olarak aktarılmıştır. Tür için önem arz eden roman ve öykülere de değinilmiş, bunların hangi yönleriyle distopik oldukları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Aşkın Güngör hakkında bilgi verilmiş, Güngör'ün sanat anlayışı, yazarlık serüveni irdelenmiş; yetiştiği çevreler, hayatına etki eden olay, durum ve kişiler de bu bölümde aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise ütopik/distopik yazınla ilgili kuram ve araştırmalardan hareketle romanlar ele alınıp var olan distopik unsurlar tespit edilmiştir. Tespit edilen unsurlar belirli başlıklar altında toplanarak incelenmiştir. Böylece yazarın romanlarındaki distopik unsurlara bütünleyici bir açıklama getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dystopian elements stand out in most of Aşkın Güngör's novels, who has been publishing his works in various genres since 1990's. A comprehensive study on Aşkın Güngör's works has never been done and he doesn't have a popular readership even though he received various awards. In order to at least fill this deficiency, dystopian elements which are intensely found in Aşkın Güngör's novels are discussed in our study. First of all, in our study, informations about utopian/dystopic literature was given, inferences were made, various aspects of Aşkın Güngör were tried to be introduced with his real life experiences, and his works were examined with a dystopic perspective. The study consists of three parts. In the first part, information about utopia/dystopia is given and based on the place of dystopia in Turkish literature, the works in Turkish literature are examined. In addition, brief informations are given about the main utopian/dystopian works in Turkish and world literature. These works were examined from a historical perspective and transferred chronologically. The novels and stories that are important for the genre have also been mentioned, and it has been emphasized in which aspects they are dystopian. In the second part of the study, general information about Aşkın Güngör was given, Güngör's understanding of art and his adventure as a writer were examined; The environments he grew up in, the events, situations and people that affected his life are also mentioned in this section.