Özel hastanelerde sağlık çalışanlarının psikososyal risklerinin değerlendirilmesi ve risklerle ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Evaluation of psychosocial risks of healthcare professionals in private hospitals and determining the factors related to the risks
- Tez No: 728552
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖNER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sağlık hizmetinin sunulmasında özne görevi gören sağlık çalışanları; çalışma ortamında sağlıklarını ve güvenliklerini tehdit eden fiziksel, biyolojik, kimyasal ve psikososyal risklerle karşı karşıyadır. Fazla iş yükü, zaman baskısı, rol çatışması, tükenmişlik, yönetimin destek eksikliği gibi çok çeşitli risklerden oluşan psikosoyal riskler; çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını, aile ve sosyal yaşamını birçok yönden olumsuz etkilemektedir. Sağlık çalışanlarının sağlık ve güvenlikleri açısından olumlu bir çalışma ortamında işlerini yürütmesi ve psikososyal risklerin önlenmesinde içinde bulunduğumuz toplum yapısı, mevcut sağlık politikaları, çalışma şartları, sağlık yöneticilerinin farkındalığı ve konuya ilişkin bilgi düzeyi gibi birçok faktör etkilidir. Bu çalışmada, Mersin ilinde bulunan özel hastanelerde çalışanların psikososyal risklerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel tiptedir. Araştırmanın minimum örneklem büyüklüğü; Open Epi Version 3.01 programı ile %50 sıklık, %95 güven aralığı ve ±5 hata payı ile 317 kişi olarak hesaplandı. Araştırmanın örneklemini, Mersin il merkezindeki altı özel hastanede görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 317 sağlık çalışanı oluşturdu. Araştırmanın örneklemi, tabakalı ağırlıklandırılmış örnekleme yöntemi kullanılarak belirlendi. Araştırmanın verileri, sosyodemografik ve çalışma yaşamına ilişkin verileri sorgulayan anket formu ve“Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek toplandı. Araştırma verilerinin sunumunda tanımlayıcı istatistikler, sayı ve yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma, en düşük, en yüksek değerleri kullanıldı. Verilerin analizinde Ki-Kare Testi ve Student T Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Health workers who act as subjects in the provision of health services; are faced with physical, biological, chemical and psychosocial risks that threaten their health and safety in the working environment. Psychosocial risks consisting of a wide variety of risks such as excessive workload, time pressure, role conflict, burnout, lack of management support; It negatively affects the physical and psychological health, family and social life of employees in many ways. Many factors such as the structure of our society, current health policies, working conditions, awareness of health managers and the level of knowledge on the subject are effective in the prevention of psychosocial risks and the conduct of their work in a positive working environment in terms of health and safety of health workers. In this study, it was aimed to determine the psychosocial risks and related factors of employees in private hospitals in Mersin. The research is of cross-sectional type. The minimum sample size of the study; It was calculated as 317 people with the Open Epi Version 3.01 program with a frequency of 50%, a confidence interval of 95%, and a margin of error of ±5. The sample of the study consisted of 317 healthcare professionals working in six private hospitals in Mersin city center and voluntarily participating in the research. The sample of the study was determined using the stratified weighted sampling method. The data of the study were collected by face-to-face interviews by the researcher using a questionnaire form questioning sociodemographic and working life data and the“Copenhagen Psychosocial Risk Assessment Scale”. Descriptive statistics, number and percentage distributions, mean, standard deviation, minimum and maximum values were used in the presentation of the research data. Chi-Square Test and Student's T Test were used in the analysis of the data.