Sağlık çalışanlarının covıd-19 kaygısının iş verimliliğiüzerindeki etkisi
The effect of healthcare workers anxiety of covid-19on work productivity
  1. Tez No: 807714
  2. Yazar: ZEYNEP YENTUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarının COVID-19 kaygısının iş verimliliği üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bununla birlikte, sağlık çalışanlarının COVID19 kaygısı, iş verimliliği ve alt boyutlarının (Biyolojik risk, İş tatmini ve İş performansı) yaş, çalışılan birim ve kronik hastalık değişkenlerine göre bir farklılık gösterip göstermediği incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Nedensel karşılaştırmalı türündeki bu araştırmanın örneklemi, Türkiye'de İstanbul Anadolu yakasındaki kamu ve özel hastanelerde görevli sağlık çalışanlarıdır.“Kolayda Örnekleme Yöntemi”ile örneklemin belirlendiği bu araştırmadaki veriler, anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada, sağlık çalışanlarının kişisel özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”(9 soru), COVID-19 kaygılarının ölçülmesinde Silva ve diğ. (2020) tarafından geliştirilen“COVID-19 Kaygısı Ölçeği”(7 soru) ve iş verimliliğini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“İş Verimliliği Ölçeği”(26 soru) kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan 606 veri, SPSS 26 ve AMOS 20 programlarına aktarılmış ve frekans, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik, normallik, korelasyon, regresyon, anova analizleri ve bağımsız örneklem t testleri yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan 606 sağlık çalışanından %51,5'i 26-35 yaş aralığındadır. Katılımcıların %16,8'i kronik hastalığı sahipken; %37,3'ü acil servis ve %15'i yoğun bakımda çalışmaktadır. Açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) neticesinde, 7 madde ve tek boyuttan oluşan COVID-19 kaygısı ölçeği yine 7 madde ve tek boyuta ayrılmıştır. Başlangıçta 26 ifadeden oluşan iş verimliliği ölçeği, AFA ve DFA neticesinde 17 ifade ve 3 boyuta ayrılmıştır. Bununla birlikte, ölçekler ve alt boyutlarının güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler neticesinde, sağlık çalışanlarının COVID-19 kaygı ortalaması 2,9 ve iş verimlilik ortalaması 1,9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the effect of COVID-19 anxiety of healthcare workers on work productivity. In addition, it will be examined whether health workers COVID-19 anxiety, work efficiency and sub-dimensions (Biological risk, Job satisfaction and Job performance) differ according to age, unit of work and chronic disease variables. Materials and Methods: The sample of this causal comparative study is healthcare professionals working in public and private hospitals on the Anatolian side of Istanbul in Turkey. The data in this study, in which the sample was determined with the“Easy Sampling Method”, were collected by the questionnaire technique. In the study, the“Demographic Information Form”(9 questions) developed by the researcher in order to determine the personal characteristics of healthcare workers, was used by Silva et al. (2020) and the“Work Efficiency Scale”(26 questions) developed by the researcher to determine work efficiency were used. 606 data collected within the scope of the research were transferred to SPSS 26 and AMOS 20 programs and frequency, exploratory and confirmatory factor analyzes, descriptive statistics, reliability, normality, correlation, regression, anova analyzes and independent sample t tests were performed. Results: 51.5% of 606 healthcare workers participating in the study are between the ages of 26-35. While 16.8% of the participants had a chronic disease; 37.3% work in the emergency room and 15% work in the intensive care unit. As a result of exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA), the COVID-19 anxiety scale, which consists of 7 items and one dimension, was again divided into 7 items and one dimension. The work efficiency scale, which initially consisted of 26 statements, was divided into 17 statements and 3 dimensions as a result of EFA and CFA. However, the scales and their sub-dimensions were found to be reliable. As a result of descriptive statistics, the mean of COVID-19 anxiety of healthcare workers was 2.9 and the mean of work productivity was 1.9.