Critical geopolitics and maritime fiction: Patrick O'Brian's The Golden Ocean and The Unknown Shore
Eleştirel jeopolitik ve deniz edebiyatı: Patrick O'Brıan'ın The Golden Ocean ve The Unknown Shore romanları
- Tez No: 765195
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezin amacı deniz edebiyatı örneklerinden olan Patrick O'Brian'ın The Golden Ocean (1956) ve The Unknown Shore (1959) isimli romanları eleştirel jeopolitik bakış açısıyla incelemektir. Son zamanlarda edebiyat eleştirisinde kendine yer bulan eleştirel jeopolitik, temel olarak jeopolitiğin dünya siyasetini düzenlemeyi amaçlayan politik, sosyal ve kültürel olarak inşa edilmiş bir söylemler bütünü olduğunu savunur. Bu nedenle bu tez, belirli bir zihniyet oluşturan ve devletlerin çıkarlarına hizmet eden temsil ve tasavvurları tanımlamayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, iktidar sahipleri efendi ve köle, burası ve orası, ben ve öteki gibi ikilikler kurarlar. Bu süreç akademi, bürokratik kurumlar, kitle iletişim araçları ve edebiyat gibi farklı kollarla halka sunulur. Bu bağlamda, Amiral George Anson'un 1745'te gemiyle gerçekleştirdiği dünya turunu anlatan bu romanlar, mekân ve milli kimlik temsilleri üzerinden değerlendirilecektir. Bu romanlarda, bir yandan devletlerin öteki algısını nasıl oluşturduğunu kavramak, diğer yandan bu uygulamaların nasıl kültürün doğal bir parçası haline geldiğini gözlemlemek mümkündür. Tarihsel kurgunun da örnekleri olan bu romanlar, yayımlandıkları dönem açısından da önem arz etmektedirler. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Büyük Britanya dünya gücü konumunu kaybederken, O'Brian bu anlatılarıyla ülkenin güçlü günlerini yeniden canlandırma niyetine hizmet eder. Dolayısıyla bu tez sadece jeopolitik temsilleri ortaya çıkarmayı değil, aynı zamanda bu yapıların arkasındaki motivasyonları da ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Patrick O'Brian's The Golden Ocean (1956) and The Unknown Shore (1959), which are samples of maritime fiction, using critical geopolitical approach. Critical geopolitics, which has recently found a place in literary criticism, mainly argues that geopolitics is a politically, socially, and culturally constructed body of discourses aiming to organise world politics. Hence, this thesis aims to define and analyse the representations and imaginations creating a particular mindset and serving the interests of the states. To achieve this end, the powerholders construct dualities such as master and slave, here and there, and self and the other. This process is presented to the people by different agents such as academia, bureaucratic institutions, mass media, and literature. In this regard, these novels telling the story of Admiral George Anson's circumnavigation in 1745 will be evaluated through the representations of space and identity. On the one hand, it is possible to follow how governments practice organising the perception of the other, on the other hand, it is possible to observe how these practices become a natural part of culture. The novels, which are also samples of historical fiction, are significant in their time of publishing. After the Second World War, as Great Britain lose its position as a world power, O'Brian serves the intention of regenerating the powerful days of the country with his narrations. So, this thesis not only aims to reveal the geopolitical representations but also indicates the motivations behind these constructions.