Kredi temerrüt takası primlerinde (CDS) uzun dönem hafıza ve etkin piyasa hipotezi – fraktal piyasa hipotezi sınaması: G-20 ülkelerinden örnekler
Long-term memory in credit default swaps spreads and efficient market hypothesis-fractal market hypothesis testing: Examples from G-20 countries
  1. Tez No: 765233
  2. Yazar: MUSTAFA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu çalışmanın amacı, G-20 ülkelerinin CDS primlerinde uzun hafıza bağlamında Etkin Piyasa Hipotezi (EPH) ve Fraktal Piyasa Hipotezi koşullarının sağlanıp sağlanmadığını incelemektir. G-20 ülkeleri arasında uzun hafıza modelleri geçerli sonuç veren örneklemler 4 Ocak 2010 – 17 Ocak 2022 dönemi için incelenmiştir. Çalışmada serilerin zaman serisi özellikleri belirlenmiş ve ön uzun hafıza testleri (GPH - GSP ve R/S Analizi) ile getiri düzeyinde örneklemlerin genelinde kısa hafızaya yakın, volatilite düzeyinde ise uzun hafıza bulguları elde edilmiştir. Uygun ARFIMA (ARMA) yapısı belirlendikten sonra simetrik ve asimetrik uzun hafıza modelleri ile ikili uzun hafıza sürecine devam edilmiştir. Durağanlık yapısı araştırılmış ve varyanstaki yapısal kırılmalar Sanso vd., (2004)'nin varyansta kırılma testi ile belirlenip volatilite düzeyinde dikkate alınmıştır. G-20 ülkeleri arasında yer alan Arjantin, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Afrika, Rusya ve Türkiye'nin CDS primleri ile denemelerde uzun hafıza modellerinin geçerli sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Simetrik ve asimetrik ikili uzun hafıza sonuçlarında getiri düzeyinde Türkiye'de uzun hafızaya yakın özellik bulunurken İtalya'da hafıza etkisi bulunmamıştır. Diğer örneklemlerde kısa hafıza ile kısa hafızaya yakın özellikler bulunmuştur. Koşullu ortalama serisi için tüm ülkelerde zayıf formda etkinliğin geçerli olmadığı belirlenmiştir. Volatilite düzeyinde ise Arjantin'de zayıf formda etkinliğin geçerli olduğu belirlenirken diğer örneklemlerde uzun hafıza olgusu ile zayıf formda etkinliğin geçerli olmadığı ve fraktal piyasa koşullarının geçerli olduğu belirlenmiştir. Diğer G-20 ülkelerinin veri setiyle yapılan denemelerde uzun hafıza modellerinin geçerli sonuçlar vermediği görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar EPH'nin en zayıf formunun bile gerçek hayatta yer almadığına dair bir eleştiri olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether the conditions of the Efficient Market Hypothesis (EPH) and Fractal Market Hypothesis are met in the context of long memory in CDS spreads of G-20 countries. Samples with valid long-memory models among G-20 countries were examined for the period from January 4, 2010 to January 17, 2022. In the study, the time series properties of the series were determined and with the preliminary long memory tests (GPH - GSP and R/S Analysis), findings close to short memory were obtained in the samples at the return level and long memory findings were obtained at the volatility level. After the appropriate ARFIMA (ARMA) structure was determined, the dual long memory process was continued with symmetric and asymmetric long memory models. The stationarity structure was investigated and structural breaks in the variance were determined by Sanso et al., (2004)'s break in variance test and considered at the volatility level. It was observed that long memory models gave valid results in trials with CDS spreads of Argentina, Brazil, People's Republic of China, South Africa, Russia and Turkiye, which are among the G-20 countries. In symmetric and asymmetric dual long memory results, there is a feature close to long memory in Turkiye at the level of return, while no memory effect was found in Italy. In other samples, short memory and features close to short memory were found. For the conditional mean series, it was determined that the weak form efficiency was not valid in all countries. At the level of volatility, it was determined that weak-form efficiency was valid in Argentina, while long-memory feature and weak-form efficiency were not valid in other samples, and fractal market conditions were valid. It has been observed that long memory models do not give valid results in trials with the data set of other G-20 countries. The results obtained in this study can be considered as a criticism that even the weakest form of EMH is not available in the CDS market.