Analysis and design of cable roofs
Kablolu çatıların analizi ve boyutlandırılması
- Tez No: 76529
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
VI KABLOLU ÇATILARIN ANALİZİ VE BOYUTLANDIRILMASI ÖZET Bu çalışmada, kablolu çatıların tarihsel bir perspektif içerisinde gelişimi, teorik gelişim de dahil edilerek anlatıldıktan sonra çok sayıda mevcut kablolu yapı örneği yeterli teknik bilgi verilerek gösterilmiştir. Düzlem kafes, düzlem çerçeve ve uzay kafes elemanlarına ait teğetsel rijitlik matrislerinin çıkarılışını takiben Yük Artımı Tekniği, Newton-Raphson İterasyon Metodu, Değiştirilmiş Newton-Raphson İterasyon Metodu ve Kompozit İterasyon ve Yük Artımı Metodu nümerik analiz metodları olarak detaylı bir biçimde anlatılmıştır. LUSAS paket programının doğrusal olmayan analiz opsiyonları kısaca anlatıldıktan sonra kablolu çatıların boyutlandırılması ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. 280-m çaplı dairesel plana sahip Yağmur- Yok Stadyumu bir örnek çalışma olarak sunulmuştur. Çatının analizi ve boyutlandırılması ile ilgili yaklaşımlar tüm yönleriyle verilmiştir. Yağmur Yok Stadyumu'nun oyun alanının üst bölümü gün ışığından yararlanabilmek için şeffaf bir malzemeyle geri kalan bölümlerse şeffaf olmayan bir malzemeyle kaplanmıştır. Çatının taşıyıcı sistemi hiper şekilli kablolu ağdır. Bu ağın analizi LUSAS paket programının Newton-Raphson İterasyon Metodu opsiyonu ile yapılmıştır. Ağın taşıyıcısı olan çevresel kiriş ile onun taşıyıcısı olan kolon ve ankraj kablolarından oluşan sistem ise doğrusal davranış kabul edilerek SAP90 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS AND DESIGN OF CABLE ROOFS ABSTRACT In this study, a historical review of cable roofs, including development in theory is presented. A numerous number of existing cable roofs are illustrated with sufficient technical information. After deriving tangent stiffness matrices for plane truss, plane frame and space truss members, the numerical analyses procedures, including Incremental Load Technique, Newton-Raphson Iterative Scheme, Modified Newton-Raphson Iterative Scheme and Mixed Procedure are discussed in detail. A brief discussion on nonlinear solution options of the LUSAS package program is included together with some general design information of cable roofs. A case study is presented in the name of“No-Rain Stadium”, which is circular in plan with a diameter of 280-m. The complete analytical and design aspects are included. Over the playing area of the No-Rain Stadium the cladding is translucent to allow for the entry of the daylight whereas the remaining part has non-translucent cladding. The roof carrying system is hyper shaped cable network. In the analysis of this network LUSAS package program is used with Newton-Raphson Iterative Scheme option. The supporting structural elements of the network such as peripheral ring beam, its supporting exterior columns and anchorage cables are assumed to behave linearly and therefore are analysed using SAP90 package program.