Packet reservation window multiple access
Paket ayırtımlı pencere çoklu erişimi
  1. Tez No: 76528
  2. Yazar: DEVRİM EMRAH AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DELİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Farklı iletim gereksinimlerine sahip ses ve veri trafiğinin ortak bir gezgin iletişim kanalı üzerinden etkin olarak çoklu erişimini sağlamak amacıyla yeni bir paket ayırtımlı çoklu erişim (PAÇE) protokolü geliştirilmiştir. Önerilen PAÇE protokolü, rasgele erişimi, iki hücreli rasgele erişim (İH-RE) algoritması ile sağlamaktadır. İH-RE algo ritması, iletimin dilimli bir kanal üzerinden paketlerle yapıldığı bir iletişim sistemi için tasarlanmış rasgele erişim algoritmasıdır. Algoritma, çarpışmaları belli bir inceleme aralığı içerisinde çözer. İnceleme aralığı, algoritma tarafından sistemin iş çıkarma yeteneğini en yüksek yapan pencere aralığı (?) yardımıyla belirlenir. İH-RE algo ritması, iş çıkarma yeteneği ve ortalama gecikme başarımı açısından dilimli ALOHA algoritmasından üstündür. Algoritma kararlıdır ve gerçeklenmesi kolaydır. Önerilen PAÇE protokolü, ses ve veri iletimi için farklı kiplerde çalışır. Sistemde bulunan ses ve veri kullanıcıları, zamanda dilimlenmiş ve çerçevelenmiş kanal üzerinde, sözü edilen rasgele erişim algoritmasını kullanarak paketlerini iletmeye çalışırlar. Başarılı olarak iletilen ses paketleri, iletildikleri zaman dilimini konuşma boyunca, izleyen çerçevelerde ayırtmış olurlar. Ayırtılan zaman dilimleri diğer iletimlere kapalıdır. Bu sayede kesin tisiz ses iletimi sağlanmış olur. V eri paketlerinin iletiminde zaman dilimleri ayırtılmaz. Ayrıca, ses iletiminde konuşma etkinlik algılaması kullanılarak kanalın daha verimli kullanılması sağlanır. Bilgisayar ortamında yapılan benzetim çalışmaları, önerilen pro tokolün yüksek verimde çalıştığını göstermektedir. Protokolün başarımı, kapma etkisi kullanılarak arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new packet reservation multiple access (PRMA) scheme is proposed for the joint transmission of voice and data traffic over a wireless channel. The random access part of the system is based on a modification of the two-cell random access algorithm which is known to have better delay and throughput properties than the popular slotted ALOHA. The proposed protocol, namely the packet reservation window multiple access (PRWMA) protocol works in distinct modes for voice and data transmission, and the user performs slightly different operations depending on the type of information he/she is transmitting. The performance of the PRWMA protocol is enhanced with capture effect. Using capture necessiates some modification on the random access and signalling parts of the protocol. Results indicate the superiority of the new protocol, PRWMA-C over PRWMA. The superiority becomes more pronounced with the aggregate traffic load in the system.