Kablo askılı stadyum konsol çatısının tasarımı
Design of cable stayed stadium console roof
  1. Tez No: 323864
  2. Yazar: TURGAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ PİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, kablo askılı yapıların doğrusal olmayan analiz yöntemi ile düşey ve yatay yükler altında hesabı üzerine sayısal bir inceleme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar Türk ve Amerikan yönetmeliklerine göre değerlendirilmiştir. Öncelikle örnek bir kablo askılı stadyum konsol çatısının tasarımı yapılmıştır. Bu kapsamda örnek kablo askılı stadyum konsol çatısının geometrik özellikleri ve ana yüklemeleri verilmiş, bu yükler altında analiz yapılmıştır. Kablo, konsol kiriş, ikincil kirişler ve pilonların ana kesitleri boyutlandırılmıştır. Daha sonra, tasarımı yapılan kablo askılı çatının zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi ile deprem analizleri yapılmıştır. Bu amaçla, analizde kullanılmak üzere 10 farklı deprem kaydı kullanılmıştır. Kablo askılı yapılar önemli yapılardır. Bu nedenle, kullanım ömürleri boyunca meydana gelebilecek çeşitli seviyelerdeki depremlere karşı yeterli performansı gösterebilecek ekonomik çözümler elde edilebilmesi için, bu tür yapıların tasarımlarında şekil değiştirme bazlı doğrusal olmayan analiz yöntemlerinin uygulanması gereklidir. Bu çalışmanın sayısal sonuçları, eleman kapasiteleri Türk ve Amerikan yönetmeliklerince değerlendirilmesi halinde en az ekonomik tasarımın Türk yönetmeliklerince belirlendiği görülmektedir. Ayrıca Amerikan yönetmeliği kendi içinde değerlendirildiği zaman, LRFD tasarım felsefesinin ASD'ye göre daha ekonomik tasarım ve rasyonel sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work represented as a master degree thesis, the calculation of cable stayed structures under vertical and horizontal loads is numerically analyzed with nonlinear analysis method. The results are evaluated according to Turkish and American Regulations. Firstly, a design example of cable stayed stadium console roof is done. In this scope, geometrical specifications and main loads of the stadium console roof are given, and analysis is done under these loads. The main cross sections of cable, console beams, secondary beams and piles are given in dimensions. After that, the earthquake analysis of the designed cable suspended roof is done in time area with nonlinear analysis method. Accordingly, 10 different earthquake data is used in this analysis. Cable stayed structures are important structures. Therefore, in order to supply an economic solution which enables the sufficient performance against several earthquakes during the life time of structures, it is necessary to apply nonlinear analysis methods based on shape change in design phase of this kind of structures. By comparing the evaluations for the results of this work according to Turkish and American Regulations, the most economic design is obtained with Turkish Regulations. In addition, just considering the American Regulations internally, LFRD design method gives more economic and more rational results than ASD design method.