Acil biriminde tedavi gören hastaların taburculuğa hazır olmalarının taburculuk sonuçlarına etkisi
The effects of readiness for discharge of patients treated in the emergency unit on discharge results
  1. Tez No: 765303
  2. Yazar: SENANUR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, acil biriminde tedavi gören hastaların taburculuğa hazır olmalarının taburculuk sonuçlarına etkisini belirlemek amacı ile gerçekleştirildi. Tanımlayıcı ve longitudinal türdeki araştırmanın evrenini İstanbul'da bulunan bir eğitim araştırma hastanesinin Haziran 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında acil birimine başvuran hastalar, örneklemini ise 58 hasta oluşturdu. Araştırma verileri; Hasta Bilgi Form, Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği-Hasta Öz Değerlendirme Formu, Yetişkin Hastalar İçin Taburculuğa Hazır Olma Ölçeği-Hemşire Değerlendirme Kısa Formu, Charlson Komorbidite İndeksi, EuroQol Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği (EQ-5D-3L) ve Taburculuk Sonrası Hasta Soru Formu aracılığı ile toplanacaktır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kuruldan (Tarih: 26.02.2021 Sayı: 40837) ve kurumdan (Tarih: 08.03.2021) yazılı izin alındı. Hastaların yaş ortalamasının 63,88±12,41 yıl, %58,6'sının kadın, %51,7'sinin Beden Kitle İndeksi'ne göre fazla kilolu, %75,9'unun okur-yazar, %79,3'ünün evli, %46,6'sının ev hanımı ve %84,5'inin gelirinin giderini karşıladığı saptandı. %62,1'inin acil biriminde kalma süresinin 10 günden az ve %17,2'sinin ağrı nedeni ile başvurdukları saptandı. Taburcu Olmaya Hazır Olma, Yetişkin Hasta Taburculuğa Hazır Olma Ölçekleri ve Charlson Komorbidite İndeksi puan ortalamaları sırası ile 5,64±1,19, 6,27±1,18 ve 6,38±3,29 idi. Hastaların acil biriminde EuroQol Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 58,83±14,57, eve taburcu olan hastaların 30 gün sonra EuroQol Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalamasının 72,17±8,18 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the purpose of determining the effects of readiness for discharge of patients treated in the emergency unit on discharge results. Population of the descriptive and prospective study was composed of patients that applied to emergency unit of a training and research hospital in Istanbul in June 2021 – June 2022 period, while its sample was composed of 58 patients calculated with power analysis and that meet inclusion criteria in the study. Study data would be collected using Patient Information Form, Readiness for Hospital Discharge Scale-Patient Self-Assessment Form, Adult Form for Readiness for Hospital Discharge Scale - Nurse Evaluation Short Form, Charlson Comorbidity Index, EuroQoL-General Health Scale (EQ-5D-3L), and Post-Discharge Patient Questionnaire. Written permission was received from the ethics committee and the institution to conduct the study. It was identified that the mean age of the patients was 63.88±12.41 years, 58.6% were female, 51.7% were overweight according to Body Mass Index, 75.9% were literate, 79.3% were married, 46.6% were housewives, and 84.5% had sufficient income to meet their expenses. It was determined that 62.1% of them had less than 10 days of stay in the emergency unit and 17.2% of them applied to the unit complaining from pain. The mean scores received from the Readiness for Hospital Discharge, Adult Form for Readiness for Hospital Discharge Scales, and the Charlson Comorbidity Index were 5.64±1.19, 6.27±1.18, and 6.38±3.29, respectively. It was identified that the mean score patients at the emergency. unit received from EuroQoL Quality of Life Scale was 58.83±14.57, and the mean score patients discharged to home after 30 days received from EuroQoL Quality of Life Scale was 72.17±8.18. The EuroQoL Quality of Life Scale mean score of the patients at home after discharge was significantly higher than those treated in the emergency unit.