Güneş enerjisi sektöründe kullanılan fotovoltaik tasarım/benzetim yazılımlarının etkinliğinin Kocaeli ili için değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of photovoltaic design/simulation softwares in the solar energy sector for Kocaeli province
  1. Tez No: 765304
  2. Yazar: FETEN LIMEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Fotovoltaik (FV) sistemlerin kurulum maliyetlerinin yüksek olması sistemlerin yaygınlaşmasının önündeki en önemli engeldir. Bu nedenle günümüzde FV sistemlerinin optimizasyonu konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Böylece FV sistemler eğim açısı, FV modül sayısı, modül tipi, modül yapısı, evirici ve akü grubu kapasitesi gibi kriterler açısından optimize edilebilmektedir. FV sistemlerini en uygun şekilde tasarlamak için PV*SOL, PVsyst ve PVGIS gibi çeşitli kullanıcı dostu yazılımlar kullanılmaktadır. Bu tür yazılımlar, iklim verilerini kullanarak enerji üretimini tahmin eder ve buna göre ekonomik veriler sağlar. Ancak fotovoltaik sistemlerin verimliliği iklim koşullarına bağlı olduğundan bu verilerin güvenilirliği değişmektedir. Bu tezde, güneş enerjisi sektöründe yaygın olarak kullanılan PV*SOL, PVsyst, RETScreen ve PVGIS yazılımlarının KOCAELİ ili iklim koşullarında etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi binasına kurulan 5,1kWp çatı üstü FV sisteminin benzetimi gerçeğine uygun olarak bu yazılımlarla yapımış ve hangi yazılımın gerçek enerji üretim verilerini tahmin etmede daha başarılı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Karşılaştırmaya göre PV*SOL ve PVsyst ile elde edilen sonuçlar gerçek değerlere en yakın olduğundan en güvenilir yazılımlar olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The high installation costs of photovoltaic (PV) systems are the most important obstacle in the spread of systems; that's why various studies are carried out on the optimization of PV systems today. Thus, PV systems can be optimized in terms of criteria such as inclination angle, PV module number, module type, module construction structure, inverter, and battery group capacity, and the optimum values can be obtained. Various user-friendly software is used to design PV systems in the most appropriate way like PV*SOL, PVsyst, and PVGIS. Such software estimates energy production using climate data and provides economic data accordingly. However, the reliability of these data varies as the productivity of photovoltaic systems depends on climatic conditions. In this thesis, it is aimed to evaluate the effectiveness of PV*SOL, PVsyst, RETScreen and PVGIS software, which are widely used in the solar energy sector, under the climatic conditions of KOCAELI Province. A 5,1kWp roof-top PV system installed on Kocaeli University Technology Faculty building is simulated with these programs to reveal which software is more successful in predicting real energy production data. According to comparison, PV*SOL and PVsyst are evaluated as the most reliable software since the yields obtained are the closest to the real energy values.