Experimental examination of the effects of parent-implemented SELECT intervention on social-emotional development of infants and toddlers
Ebeveynler tarafindan uygulanan SELECT müdahale programinin bebeklerde ve küçük çocuklarda sosyal duygusal gelişime etkilerinin bilimsel incelenmesi
  1. Tez No: 765312
  2. Yazar: BUKET ERTÜRK İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WENDY MACHALICEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikoloji, Sosyoloji, Family Medicine, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Oregon
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
BU çalışma, ebeveynler tarafından uygulaması gerçekleşen SELECT (Bebekler ve Küçük Çocuklar için Erken Çocuklukta Sosyal Duygusal Öğrenme) isimli müfredatın bu küçük çocukların sosyal duygusal gelişimine etkileri inceleme amacı ile yapılmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları 3 adet yerel eğitim acentelerinde çalışan erken çocukluk uzmanları, müfredat üzerinde aile eğitimi ve aile koçluğu alan 8 ebeveyn, ve bu ebeveynlerin erken çocuklukta özel eğitime ihtiyacı olan 36 aydan küçük olan çocukları olarak belirlenmiştir. Çoklu başlama bilimsel yöntemi kullanarak yapılan bu araştırma Oregon eyaletinde belirli yerlerde, ailelerin evlerinde gerçekleştirilmiş olmakla birlikte, sosyal duygusal beceriler aileler tarafından seçilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, 8 ebeveynden 6si ve 8 çocuktan 5i için olumlu sonuçlar göstermiş, bu müfredatın sosyal duygusal gelişimde katkı gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, a concurrent and a nonconcurrent multiple baseline singlecase design across parent-child dyads were used to evaluate the effects of a parent implemented intervention, using the SELECT curriculum. Three early intervention service providers trained and coached eight parents of young children with developmental disabilities or delays on the use of packaged SELECT intervention strategies during their home visits. Visual analysis, non-overlap non-parametric analysis, and parametric analyses of the data revealed desired effects for the majority of the participants. Implications for practice, limitations of the study, and suggestions for future research are discussed.