Nurses performance about compliance with infection control precautions in alhilla city hospitals
Alhilla şehir hastanelerinde enfeksiyonu kontrol tedbirlerine uyum sağlamak konusunda hemşirelerin performansı
  1. Tez No: 765313
  2. Yazar: MOHAMMED AMER MOUSA MOUSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇINAR MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ALHILLA ŞEHİR HASTANELERİNDE ENFEKSİYONU KONTROL TEDBİRLERİNE UYUM SAĞLAMAK KONUSUNDA HEMŞİRELERİN PERFORMANSI Mohammed Amer Mousa Mousa Hemşirelik Bilimleri Yüksek Lisansı Sağlık Bilimleri Enstitüsü Danışman : Doç.Dr.Özge Çınar Medini Eylul 2022 Arka plan: Kirlenmiş hastane yüzeyleri, zararlı hastalıkların yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Tıbbi atıkların oluşturduğu çevre ve halk sağlığına yönelik potansiyel tehditler nedeniyle, büyük bir küresel endişe kaynağıdır. hastane kaynaklı enfeksiyonlar (HAI'ler) önlenebilir. HAI'leri önlemek için standart önlemler (el hijyeni, eldiven kullanımı, önlük, göz koruması ve kesici aletlerin doğru şekilde atılması dahil) ve izolasyon önlemleri önerilmiş ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Hasta ve sağlık çalışanı güvenliği, sağlıkla ilişkili enfeksiyonlar için ciddi bir tehdit HAI'ler, sağlık sistemleri ve organizasyonları için yüksek bir öncelik olarak ele alınmalıdır. Hepatit B virüsü ve hepatit C virüsü, kan yoluyla bulaşan en yaygın virüslerden ikisidir. HIV aynı zamanda en yaygın virüslerden biridir. Bir sağlık tesisinde COVID-19 ile enfekte olmuş hastalarla uğraşırken, sağlık hizmeti sağlayıcıları her zaman virüse maruz kalma riski altındadır. Hastalık Kontrol Merkezi 'ye göre, sağlık bakım ortamlarında kişisel koruyucu ekipman KKD'nin doğru kullanımını sürdürmek, bu ortamlarda COVID-19'un yayılmasını azaltmak için çok önemlidir. Kişisel koruyucu ekipman, İşyeri Güvenliği ve Sağlık İdaresi tarafından“ciddi mesleki yaralanmalara ve hastalıklara neden olabilecek tehlikelere maruz kalmayı en aza indirmek için giyilen ekipman”olarak tanımlanmaktadır. Maske ve solunum cihazı, gözlük ve yüz siperi, cildi ve giysileri bulaşıcı ajanlardan korumak için sağlık bakım ortamlarında sıklıkla kullanılan KKD'lerine örnektir. Amaç: Al Hilla şehrinde hemşirelerin standart önlemlere uyumunu değerlendirmek ve hemşirelerin standart koruyucu önlemlere uyumu ile demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem: Bu çalışmada tanımlayıcı kesitsel bir çalışma kullanılmıştır.Veri toplama sürecinde çalışmanın amacı araştırmacı tarafından araştırma örneklemine açıklanmış, örneklemin sözlü onamları alınmış ve soru görüşme yöntemiyle cevaplanmıştır. Araştırmacı, çalışmaya katkıda bulunan örneklem hakkında genel bilgiler toplamış ve daha sonra uygunluk standardı ölçümleri hakkında veri toplamıştır. Veri toplama süreci her katılımcı için yaklaşık 15-25 dakika sürmektedir.G.Power programı ile uygun örnekleme yöntemi kullanılarak 270 hemşireden oluşan uygun bir örneklem seçilmiş ve bu örnekler 3 hastaneden toplanmıştır. Ölçeğin, Cronbach's alpha skalasında 0.89 olarak bulundu. Veriler 1 Şubat 2022' ile 1 Mayıs 2022' arasında toplandı. Bulgular: Çalışma, çoğu hemşirenin performansının iyi olduğunu gösterdi. 135 hemşirenin yarısı her zaman KKD'yi çıkarar dığını söyledi 132'si (%48,9) kullanımdan sonra yüzeyleri ve ekipmanı her zaman dezenfekte ettiğini bildirdi Hemşirelerin 215'i (%79,6) kullanılmış iğneleri enjeksiyondan sonra her zaman çöpe attığını 89'u (%33) maske veya tek kullanımlık kişisel koruyucu ekipmanı çıkardıktan sonra tekrar kullanmadığını bildiridi. 134 (%49,6) hemşire herhangi bir hastanın kanına, vücut sıvılarına veya salgılarına maruz kaldığında daima önlük veya koruyucu giysi giydiğini belirtti. 213 (%78,9) hemşire hastayla temas halindeyken ellerini her zaman yıkadığını. Belirtti. Hemşirelerin standart önlemlere uyumunun yaş grupları arasında anlamlı farklılık gösterdiği X2=9,94, p0.05). Sonuç: Çoğu hemşirenin standart önlemlere iyi uyum göster mektedir. Hemşirelerin çoğu kişisel koruyucu ekipman (eldiven, gözlük, maske, önlük…) kullanımı konusunda yeterli pratiğe sahiptir. Ayrıca biyomedikal atıkların ve keskin kokulu atıkların bertarafı konusunda da iyi uygulamalara sahiptir. Hemşireler, hastalara bakmadan önce ve sonra elleri yıkayarak enfeksiyon kontrolünde (kişiden kişiye) iyi uygulamalar sergilemektedirler. Hemşirelerin dökülen ve kullanılmış eşyaları belgeleme konusunda iyi uygulamaları vardır. Hemşirelerin standart ölçütlere uyumu ile hemşirelerin yaşı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır. Bu çalışma Alhilla şehir hastanelerinde hemşirelerin enfeksiyon kontrol önlemlerine uyum performansnın iyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NURSES PERFORMANCE ABOUT COMPLIANCE WITH INFECTION CONTROL PRECAUTIONS IN ALHILLA CITY HOSPITALS Mohammed Amer Mousa Mousa Master of Nursing Science Health Science Institute Advisor: Assoc.Prof. Özge Çınar Medeni September 2022 Background: Hospital surfaces that have been contaminated play an essential role in the propagation of harmful diseases .Because of the possible threats to the environment and public health that medical waste poses, it is a huge global concern. Aim: To assess nurses' compliance with standard precautions and determine the relationship between nurses' compliance with the standard preventive measure and their demographic characteristics in Al Hail city. Method: A suitable sample consisting of (270) nurses was selected using the appropriate sampling method with G.Power program, and these samples were collected from (3) hospitals. Scale, the Cronbach alpha scale was 0.89. The interview lasted (15-25) minutes. Data collected between 1st February 2022 – 1st May 2022. Results: The study showed that most nurses performed well. Half of the 135 nurses responded by always removing PPE in a designated area, 132–48.9% always disinfecting surfaces and equipment after use, 215 nurses (79.6%) always disposing of used needles after injection. Significantly different between age groups X2 = 9.94, P < 0.05. Nurses' compliance with respect to standard precautions did not differ significantly when disaggregating cases by sex, education level, marital status, total hours of clinical exposure and years of service p > 0.05. Conclusion: The results of the study concluded that most of the nurses have good precautionary standards. The nurses have good practices regarding infection control (person to person) by washing hands before and after patient care and wearing protective gloves. There are significant differences between nurses' compliance with regard to standard precautions and age nurses.