1850-1950 arasında Azerbaycan'da alfabe sorunu ve Stalinizmin Azerbaycan Türkçesine etkisi
The alphabet problem in Azerbaijan between 1850-1950 and the effect of Stalinism on Azerbaijani Turkish
  1. Tez No: 765323
  2. Yazar: SEYMUR HASANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
1850-1950 Arasında Azerbaycan'da Alfabe Sorunu ve Stalinizmin Azerbaycan Türkçesine Etkisi adını taşıyan bu çalışmada, yaklaşık 8-9 asır Arap alfabesini kullanan Türk milletinin (Azerbaycan Türkleri) alfabe sorunları ele alınmaktadır. Azerbaycan Türklerinin aydını Mirza Feteli Ahundov'un alfabe ile ilgili sorunları görerek mücadeleye başlaması, Ahundov'dan sonraki dönemde haleflerinin onun mücadelesini devam ettirmesi, alınan sonuçlar, I. Türkoloji Kongresi'ne kadar uzanan yol, Ahundov'un isteklerinin kendisinin söylediği gibi ölümünden sonra gerçekleşmesi tezin ana konusu olarak ele alınmıştır. Bundan başka tezde, Latin alfabesi kullanan Azerbaycan'ın ve bu alfabeye geçen Türkiye'nin birbirine yakınlaşmasının önünü almak amacıyla J. Stalin'in alfabe meselesine müdahalesi, Kiril alfabesine geçiş ve Azerbaycan Türkçesini nasıl etkilediği gibi konular üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmı da eklenerek tez çalışması bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is called The Alphabet Problem in Azerbaijan between 1850-1950 and the Effect of Stalinism on Azerbaijani Turkish, the alphabet problems of the Turkish nation (Azerbaijan Turks), who used the Arabic alphabet for about 8-9 centuries, are discussed. The main of the thesis is that Mirza Fathali Akhundov, the great intellectual of Azerbaijani Turks, started to struggle by seeing the problems related to the alphabet. İn the period after Akhundov, his successors continued his struggle, the results that were obtained, the way to the 1-st Turcology Congress, the realization of Akkhundov's wishes after his death as he said, were considered as the main subject of the thesis. In addition, in the thesis, in order to confront the convergence of Azerbaijan, which uses the Latin alphabet, and Turkey, which transitions to the Latin alphabet, İ. Stalin's intervention in the alfabe issue, the passage to the Cyrillic alphabet and how it affected the Azerbaijani Turkish were written down. The thesis was concluded by adding the conclusion part.