1850-1950 arası işçi hareketlerinin kültürel antropolojik yönü
The cultural anthropological aspect of the workers' movements between 1850-1950
- Tez No: 800548
- Danışmanlar: PROF. DR. OKŞAN BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tarihin ilk dönemlerinde ihtiyacı kadarını emek vererek elde eden 'insan' zaman içerisinde tarım ve hayvancılığa geçiş yapmış ardından sanayileşmeyle modern işçiye dönüşmüştür. Sanayi devrimi öncesi geleneksel çalışma şartları içinde üretim-tüketim faaliyetinde rol alan insanlar, yoğun endüstrileşmenin ardından çalışma koşulları, çalışma süreleri, kitlesel eylemler, sendikalaşma, grev gibi konular kapsayan işçi hareketlerini oluşturmuştur. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde 1850-1950 arasında görülen işçi hareketleri incelenmiş, çalışanların hangi kültürel unsurların etkisiyle hareket ettiği konusu araştırılmıştır. Avrupa ve Amerika'da toplumsal yapıyı yönlendirici boyuta ulaşan işçi hareketleri seyri, Anadolu ve Rumeli topraklarında aynı paralellikte yaşanmamıştır. Kültürel Antropoloji açısından Türk işçisinin iktisadi faaliyet içinde olduğu kültürel alanda davranışlarını belirleyen etkenler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first periods of history, 'human', who obtained as much as he needed by labor, switched to agriculture and animal husbandry over time, and then turned into a modern worker with industrialization. People who took part in production-consumption activities in traditional working conditions before the industrial revolution formed labor movements covering issues such as working conditions, working hours, mass actions, unionization, and strikes after intense industrialization. The labor movements in the Ottoman Empire and the Republic of Turkey between 1850-1950 were examined, and the issue of which cultural elements the employees acted was researched. The course of the workers' movements, which have reached the level of directing the social structure in Europe and America, has not been experienced in the same parallels in the Anatolian and Rumelian lands. In terms of Cultural Anthropology, the factors that determine the behavior of Turkish workers in the cultural field where they are in economic activity have been investigated.