Analysis of a calibration method for airborne receive-only phased array antennas with self-alignment
Hava platformları için alıcı faz dizili antenlerde kendini ayarlayan kalibrasyon yönteminin incelenmesi
- Tez No: 765322
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Faz dizili antenlerde anten kalibrasyonu, hüzme yönlendirme yeteneğinin performansı izin kritik rol oynamaktadır. Çoğu güdümlü füzelerde faz dizili anten kullanıldığından, kalibrasyon rutinleri füzeler için optimize edilmelidir. Fakat, füzeler hacim olarak limitli olduğundan, kullanılacak kalibrasyon yöntemi antene fazladan bir geometri katmamalıdır. Bu durum, füzelerde uygulanabilecek kalibrasyon yöntemini kısıtlar. Bu çalışmada, yarı-aktif güdümlü füzelerde uygulanmak üzere bir kalibrasyon yöntemi geliştirip, bu yöntemin benzetim ortamında uygulanabilirliği irdelenmiştir. En uygun method bulmak için müşterek bağlaşım ve çevresel sabit yoklayıcı yöntemleri detaylı bir şekilde incelenip birleştirilerek, kendini ayarlayabilen ve ek anten geometrisi sunmayan hibrit bir method geliştirilmiştir. İlk olarak, 8×4 boyutunda, 10 GHz merkez frekansında 200 MHz bant genişliğine sahip bir faz dizili anten oluşturulmuştur. Sonrasında, referans antenler, hibrit methoda göre seçilmiştir. Hata modellemesi için, en yüksek 40 derece faz hatalı kök-kare-ortalamalı hata anten dizisindeki her faz kaydırıcı için eklenmiştir. Hatalı fazların tekrar ayarlanması için, algoritma olarak, faz kaydırıcıların faz durumları yeniden atanarak istenilen faz kaydırma değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The calibration of the phased array antennas plays crucial role to ensure the performance of the beam steering capability. Most of the guided missiles utilize phased arrays, thus, the calibration routines should be optimized. Since guided missiles are spatially limited, calibration hardware should not introduce new geometry to the antenna. This limits possible calibration methods of the antennas on the missiles. This study develops a calibration method for semi-active guided missiles and analyzes this method in terms of performance and feasibility in the simulation environment. In order to find the most suitable method, the mutual coupling and the peripheral fixed probes methods are discussed thoroughly and combined to develop a hybrid method to achieve self-calibration capability without any additional geometry to the antenna. First, an 8×4 phased array antenna is designed at 10 GHz center frequency with 200MHz bandwidth as the simulation environment. Later, reference antennas are assigned concerning the proposed method. For the error modeling, an RMS error with peak phase error of 40 degrees is introduced to each phase shifter in the array. To align phases, the remapping of the phase states is implemented as the algorithm.