The optimum software release problem
Yazılımın en iyi sürüm zamanı problemi
- Tez No: 76533
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yazılımın piyasaya sürülme zamanının belirlenmesi yazılım mühendisliğinde önemli bir problem teşkil etmektedir. Eğer yazılım güvenilirliğini eniyileyecek şekilde denemeye tabi tutulursa deneme maliyeti artacak, aksi takdirdeyse bakım maliyetleri yükselecektir. Eniyi sürüm zamanının hesaplanabilmesi için toplam maliyet fonksiyonunu minimize eden modeller geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, operasyonel profile sahip bir yazılımın eniyi deneme sürelerinin maliyet fonksiyonu minimize edilerek belirlenmesidir. Operasyonel profil, kullanıcının bir sistemi nasıl kullanacağını belirler ve operasyon seti ve bu operasyonların gerçekleşme olasılıklarından oluşmuştur. Operasyonel profilin kullanılması deneme süresinin daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu çalışmada güvenilirlik modelleri ve eniyi sürüm zamanı metotları hakkında detaylı bir kaynak taraması verilmektedir. Operasyonel profil ve diğer ilgili terimler de detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The determination of the optimum software release time is an important problem in software engineering. There is an apparent trade-off between the reliability of the software and its cost. Thus, in many commercial software applications, the optimum release time is determined by minimizing its cost function. The aim of this study is to build a new model to determine the optimum testing strategy when the software has an operational profile. The operational profile shows how users employ the system in the operational phase, and it consists of a set of distinct operations with their associated occurrence probabilities. The usage of the operational profile to guide testing makes this phase faster and more efficient. Furthermore, an extensive literature review for the reliability models and optimum software release policies are presented as well as the detailed description of the operational profile and other related concepts.