Optimal two-tier cellular networks design
Çift katmanlı hücresel ağ tasarımı
- Tez No: 76532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kablosuz haberleşme sistemleri, son kullanıcıların hareketliliğine izin verir. Kablosuz haberleşme ağlarının pek çoğu hücresel ağlardır. Hücresel ağların başarımını arttırmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Hücresel ağların başarımı sistem mimarisi ve trafik gereksinimlerine olduğu gibi, tasarım değişkenlerinin doğru belirlenmesine de dayanır. Bu başarım aynı zamanda sistem sistem maliyetine de bağlıdır. Hücresel ağların başarımını arttırmanın yollarından birisi de küçük hücre düzeyinin üzerine büyük hücre katmanı kurmaktır. Sistem başarımı, koruma kanallarının kullanılması ve gerektiğinde aramaların üst katmana taşmalarına izin verilmesiyle daha da arttırılabilir. Bu çalışmada tavlama benzetimini, maliyeti en aza indirilecek olan iki katmanlı, koruma kanallı ve taşmalı hücresel ağların, tasarım değişkenlerinin belirlenmesinde kullandık. Örnek çalışmalar üzerinde yaptığımız denemeler oldukça iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless communications systems enable the end users to be mobile. Majority of the wireless communications networks are cellular networks. Several methods are developed to increase the performance of the cellular networks. The performance of the cellular networks depend on the correct determination of the design parameters as well as the architecture of the system and the traffic requirements. The performance of cellular networks also depends on their implementation cost. One of the ways to improve the performance of the cellular networks is to build a second layer of macrocells on top of the microcell level. The system performance can further be increased by using guard channels and allowing calls to overflow to the upper layer when needed. In this thesis, we used simulated annealing (SA) to determine the design parameters of two-tier cellular networks with guard channels and overflow, for which the cost is minimized. We tested the system on example problems and obtained promising results.