Modeling of a software development project with an application
Yazılım geliştirme projelerinin modellenmesi ve bir uygulama
- Tez No: 76535
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, yazılım geliştirme projelerine yönelik olarak kurulan bir proje çizelgeleme modeli önerilmektedir. Model, network yapısı ve aktivite sürelerine yönelik belirsizlikleri içermektedir. Yazılım geliştirme projelerindeki bahsedilen belirsizliklerden ilki, proje network yapısmda görünüşte paralel gibi işlere ait ortak veri tabam tasarımından kaynaklanmaktadır. Bu tür işler, birbirlerine başlama zamanlan arasında belli bir zaman boşluğu ile ifade edilebilecek belirsiz öncelik ilişkileri ile bağlıdırlar. İkinci tür belirsizlik, sınama ve düzeltmelerden dolayı aktivite sürelerini uzatabilecek hata yapma riskinin fazla olduğu kodlama aktivitelerine yöneliktir. Yazılım geliştirme projeleri insan yoğun projeler olduğu için aktivitenin süresi aktiviteyi yapan kişinin öğrenme eğrisine ve yeteneğine bağlıdır. Bu yüzden, işler farklı beklenen sürelerde işi bitiren alternatif personelle yapılabilir. Böylece, yazılım geliştirme projeleri için kurulacak gerçekçi bir modelin, yukarıda bahsedilen belirsizlik durumlarında personel atama özelliklerim içermesi gerekir. Bu çalışmada, yazılma geliştirme projeleri için matematiksel bir model geliştirilmiş ve proje yöneticisinin proje planım yaparken kullanabileceği sezgisel çözüm metodlan önerilmiştir. Geliştirilen sezgisel algoritmalar, hipotetik projelerle test edildikten sonra Türkiye'nin en büyük şirketlerinden birine ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılımı geliştirme desteği veren bir danışmanlık firmasından sağlanan gerçek verilerle de test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A project scheduling model tailored specifically for software development projects is proposed in this study. The model incorporates uncertainties related to the network topology and activity durations. In software development projects, the first type of uncertainty exists due to database design issues common to some tasks which are seemingly parallel in the project network. These tasks are associated with each other by uncertain precedence relationships which indicate time lags between the start times of the activities in question. The second type of uncertainty exists due to error-prone coding which might result in elongated task durations caused by validation and debugging sessions. Software development projects are human-intensive projects and hence, the duration of a task depends on the skill of the person assigned to the job as well as his/her learning rate. A task may be realized by alternative staff members which results in different expected task durations. Thus, a realistic model proposed for software development projects should incorporate staff assignment features under the uncertainties discussed above. In this study, we develop a mathematical model for software development projects and propose heuristic solution methods to be used by the project manager in preparing the project plan. The heuristic algorithms developed here are tested on hypothetical projects as well as on real data provided by a consulting firm giving support on an ERP (Enterprise Resources Planning) software development project in one of the biggest manufacturing companies in Turkey.