Fighting fire with fire? an assessment of the potential threats of westerners fighting against ISIS in Syria and Iraq
Ateşe ateşle karşılık vermek? Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı savaşan batılıların oluşturduğu potansiyel tehditlere ilişkin bir değerlendirme
  1. Tez No: 765353
  2. Yazar: VOLKAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BRUNO CESAR SANTOS CARDOSO REİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universidade de Lisboa: ULisboa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
2011 yılında patlak veren Suriye İç Savaşı'ndan bu yana dünyanın farklı bölgelerinden 40 binden fazla yabancı savaşçı çeşitli silahlı gruplara katılmak için Suriye ve Irak'a geldi. Yabancı savaşçılar Irak ve Suriye İslami Devleti (IŞID) gibi cihatçı gruplarla ilişkilendirilebilecek IŞID yanlısı yabancı savaşçılar, Esat hükümeti ile ilişkili Şii rejim yanlısı yabancı savaşçılar ve IŞID ve Suriye ve Irak'taki diğer cihatçı gruplara karşı Kürtler ve hristiyanlarla birlikte savaşan yabancılar olmak üzere üç ana grupta toplanabilir. IŞID karşıtı batılı savaşçıların gösterdikleri radikalleşme ve kullandıkları şiddet özellikle Suriye ve Irak'taki çatışmalarda çok artış göstermiştir. Ateşli silahlar, patlayıcılar, şehir savaşı taktikleri ve gerilla yöntemlerinde oldukça geliştiklerini gösterdi bu savaşçılar. Buna ek olarak kendileri gibi kişileri cezbetmek ve savaşa çekmek için kıtalararası radikal gruplarla da işbirliğine gitmektedirler. Bazı siyasi radikal IŞID karşıtı batılı savaşçıların Suriye'de kendi silahlı gruplarını bile kurduklan bilinmektedir. Bu savaşçılardan bazılarının ne yazık ki ülkelerine döndükten sonra terorist saldırı hazırlığına giriştiği de bilinmektedir. Bu çalışmada IŞID karşıtı batılı savaşçıların profilleri analiz edilmiş, yaratabilecekleri olası tehditler değerlendirilerek aşırı solcu radikal IŞID karşıtı batılı savaşçılar ve ait oldukları silahlı grupların geniş çaplı terör eylemlerine imza atma potansiyelleri olması nedeniyle kendi ülkeleri için büyük tehdit oluşturduklan sonucuna varılmıştır. Batı ülkelerinde meydana gelen terrorist saldırıların sayısındaki artış uluslararası örgütler ve ülkeleri bu savaşçılar tarafından ortaya atılan tehditlerle mücadele etmek için çeşitli politikalar üretme yoluna sokmuştur. Bununla birlikte birçok batılı ülke IŞID karşıtı savaşçıları IŞID yanlısı savaşçılarla eşit değerlendirmemiştir. Bu nedenle IŞID karşıtı batılı savaşçılara dair geniş kapsamlı bir politika gereksinimi doğmuştur. Bu tez çalışması uluslararası örgütler ve ülkelerin IŞID karşıtı batılı savaşçılar sorununu nasıl yönetebilecekleri ve çözebileceklerine dair tavsiye ve gorüşlere yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the Syrian Civil War started in 2011, over forty thousand foreign fighters from different parts of the world have made their way to Syria and Iraq to join various armed groups. There are three main groups of foreign fighters: firstly, pro-ISIS foreign fighters who are associated with jihadist groups like Islamic State in Iraq and Syria (ISIS); secondly, pro-regime Shiite foreign fighters who are affiliated with the Assad government; and finally, anti-ISIS Western foreign fighters, fighting with Kurdish and Christian groups against ISIS and other jihadist groups in Syria and Iraq. Anti-ISIS Western foreign fighters' level of radicalization and use of violence have significantly increased in Syrian-Iraqi battlefields. They have actively engaged in use of firearms, explosives, urban tactics and guerrilla warfare. They have built transnational extremist connections and networks to incite and recruit like-minded individuals. Some politically oriented extremist anti-ISIS Western foreign fighters have founded their own armed groups in Syria. Some have participated in preparation for terrorist actions after returning to their home countries. This study, thus, analyzed the profiles of anti-ISIS Western foreign fighters, assessed potential threats that they might pose and concluded that far-left extremist anti-ISIS Western foreign fighters and the armed groups that they are affiliated are a serious threat to their countries of origin and international security because they have the capability and intent to conduct terrorist acts. The increasing number of recent terrorist attacks in the West has led international organizations and countries to develop policies to tackle the threat posed by foreign fighters. Many Western countries, however, have not treated anti-ISIS Western foreign fighters like their pro-ISIS counterparts. Therefore, a comprehensive policy against anti-ISIS Western foreign fighters is required. This dissertation, on this account, presented recommendations on how international organizations and Western governments should manage the issue of anti-ISIS Western foreign fighters.