Developing a participatory model for teacher evaluation and professional development: A case study
Katılımcı ve öğretmen mesleki gelişimini amaçlayan bir öğretmen değerlendirme modeli geliştirme: Vaka çalışması
- Tez No: 765359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu örnek olay çalışması ile, öğretmenlerin mesleki gelişimini desteklemek için katılımcı bir öğretmen değerlendirme modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bir özel ilköğretim okulu belirlenmiş ve çalışma 2018-2020 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıları bu okulda görev yapan sınıf öğretmenleri, müdürler ve uzmanlar oluşturmuştur. Araştırmanın ilk bölümü, katılımcıların mevcut öğretmen değerlendirme ve mesleki gelişim uygulamalarına ilişkin algılarının derinlemesine bir analizini sağlamayı amaçlamıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde araştırmacı, birinci bölümden elde ettiği görüşler doğrultusunda bir model tasarlamıştır. Katılımcılara tasarlanmış model tanıtılmış ve odak grup görüşmeleri ile katılımcıların görüşleri alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, ikinci bölümden elde edilen görüşler doğrultusunda modelin kılavuzu ve modelde kullanılacak veri toplama araçları geliştirilmiştir. Geliştirilen öğretmen değerlendirme modeli ile öğretmenlerin planlama ve hazırlık, öğretim, yansıtıcı düşünme, iletişim ve iş birliği ve mesleki sorumluluk alanlarında gelişimlerinin sağlanması amaçlanmıştır. Verilerin modelde kullanılmak üzere geliştirilen veri toplama araçları (sınıf gözlem formu, ön gözlem ve gözlem sonrası görüşme formları, öz değerlendirme formu, ders planı gözden geçirme formu ve mesleki sorumluluk değerlendirme formu) ile toplanması planlanmıştır. Öğretmenin bütüncül değerlendirmesini kapsayan mesleki gelişim raporlarının öğretmenlerle her akademik dönem sonunda, okul müdürü ile yapılan yüz yüze görüşmelerle paylaşılması ve bu görüşmelere öğretmene söz hakkı verilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This case study aimed to develop a participatory teacher evaluation model to promote teachers' professional development. A private primary school was determined as the case, and the study was conducted in the academic year of 2018-2020. Classroom teachers, principals, and experts working in this school constituted the participants. The first part of the research aimed to provide an in-depth analysis of perceptions of participants on current teacher evaluation and professional development practices. In the second part of the study, the researcher developed an initial model in line with the opinions obtained from the first part. Initial model was introduced to the participants and the opinions of the participants were taken with focus group interviews. In the third part of the study the guide of the model and the data collection tools to be used in the model were developed in line with the opinions obtained from the second part. The developed teacher evaluation model was aimed to ensure the professional development of teachers in the qualifications of planning and preparation, instruction, reflective thinking, communication and collaboration, and professional responsibilities. Data aimed to be collected from multiple sources with the help of the developed data collection tools (classroom observation form, pre-observation, and post-observation interview forms, self-evaluation form, lesson plan review form, and professional responsibilities evaluation form). Functional reports covering the holistic evaluation of the teacher would be shared with the teacher at the end of each academic term, giving the teacher the right to speak through face-to-face meetings with the school principal.