Assessment of the effect of psychological factors on adult patients at risk of cardiovascular disease in tikrit city
Tikrit şehrinde kardiyovasküler hastalık riski taşıyan yetişkin hastalarda psikolojik faktörlerin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 765363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar tüm dünyada ölüm ve sakatlıkların ilk sırasında yer almaktadır. Uzun yıllardır kardiyovasküler hastalıklarla psikososyal faktörler birbiriyle ilişkilendirilmiştir. Literatürde düşük sosyoekonomik durum, sosyal destek yetersizliği, iş stresi, ailevi sorunlar, anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi durumların kardiyovasküler hastalık riskini arttığı bildirilmiştir. Bu risk faktörlerinin aynı zamanda miyokard infarktüsü sonrası ölüm riskini de arttırdığı bilinmektedir. Kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin genetik ve çevresel etmenlerden etkilendiği bilinmektedir. Fakat Irak'ta bu alanda yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu nedenle bu araştırmanın amacı; Tikrit şehrinde kardiyovasküler hastalık riski taşıyan erişkin hastalarda psikolojik faktörlerin etkisini incelemektir. Aralık 2020 ile Aralık 2021 tarihleri arasında Tikrit Araştırma ve Uygulama Hastanesi (Tikrit Acil Hastanesi) ve Salah Al-Din Genel Hastanesi' nde tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Örneklem kriterlerini karşılayan 245 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler hastane ortamında yüz yüze toplanmış olup, verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve Psikolojik Faktörler Ölçeği-Hasta versiyonu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımını belirlemek için çarpıklık ve basıklık testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmada p< 0.05 güven aralığı dikkate alınmıştır. GHQ-28 toplam puan ortalaması 54.66 ± 28.8' dir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of psychological factors on adult patients at risk of cardiovascular disease in the city of Tikrit. Methods: A descriptive study was conducted between December 2020 and December 2021 at Tikrit Research and Application Hospital (Tikrit Emergency Hospital) and Salah Al-Din General Hospital. 245 patients who met the sample criteria were included in the study. The data were collected face-to-face in the hospital, and the personal information form and the Psychological Factors Scale-Patient version were used to collect the data. SPSS package program was used in the analysis of the data. Skewness and kurtosis testing were used to determine the normal distribution of data. In the analysis of the data, number, percentage, arithmetic mean, t-test and ANOVA test were used. In the study, p< 0.05 confidence interval was used. Results: GHQ-28 total score is 54.66 ± 28.8.