Assessment of depression in breast cancer patients
Meme kanserli hastalarda depresyonun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 765370
  2. Yazar: HANEEN BADR SHANSHOOL SHANSHOOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden bir tanesidir ve bir halk sağlığı sorunudur. Dünya çapında 1.115.000 kadın meme kanserinden etkilenmektedir. Kadınlarda daha sık görülmesine rağmen hastalık hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmektedir. Irak' ta her yıl 6000- 7000 yeni vaka bildirilmektedir. Yıllık insidansı 100000/22 ' dir. Meme kanseri Irak'ta en sık görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Kanser hastalığı hastaların fiziksel sağlığını etkilemesinin yanı sıra psiko- sosyal sağlıklarını da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı; meme kanserli kadınlarda depresyon düzeyini ve etkileyen faktörleri incelemektir. 20 Eylül 2021 - 20 Aralık 2021 tarihleri arasında Irak Al-Diwaniyah Hastanesi'nde tanımlayıcı kesitsel bir araştırma olarak yürütülmüştür. Örneklemi 300 meme kanseri tanısı olan hasta oluşturmuştur. Veriler yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Form ve Beck Depresyon Ölçeği-Arapça versiyonu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımını belirlemek için çarpıklık ve basıklık testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Katılımcıların %31'i 40 yaş ve üzeri ve %60'i evli, %24,3'ü ortaokul mezunu, %50'si ev hanımıdır. Orta düzeyde depresyon belirlenmiştir (22,45±12). Yaş, eğitim durumu, çalışma durumu ve depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki varken (p< 0.05), medeni durum ile depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur (p > 0.05). Meme kanseri tanısı konulur konulmaz hastanın psiko-sosyal yönü hemşireler tarafindan incelenmeli ve risk faktörleri belirlenmelidir. Depresyon gibi olası risk faktörlerinden korunmak için koruyucu ruh sağlığı yaklaşımı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the level of depression and influencing factors in women with breast cancer. Method: A descriptive study was conducted in Al-Diwaniyah Hospital in Iraq from September 20, 2021 to December 20, 2021. The sample number was 300 breast canser patients. Data were collected face-to-face through interviews. The Sociodemographic Form and the Beck Depression Scale-Arabic was used to collect the data. SPSS package program was used in the analysis of the data. The skewness and kurtosis test were used to determine the normal distribution of the data. Number, percentage, arithmetic mean, t-test and ANOVA test were used in the analysis of the data. Results: It was determined that 31% of the study group was 40 years or older and 60% were married, 24.3% had middle school, 50% were housewives. A moderate level of depression was determined (22.45±12). There is a statistically significant relationship between age, education, work and depression (p< 0.05), but there is no statistically significant relationship between marital status and depression (p > 0.05). Conclusion: As soon as breast cancer is diagnosed, the psycho-social aspect of the patient should be examined by nurses and risk factors should be determined. A preventive mental health aroach should be provided to protect against possible risk factors such as depression.