Seçilmiş kronik hastalıklarda hastanın psikososyal durumu
Psychosocial state of patients with selected chronic diseases
- Tez No: 90434
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET SEÇİLMİŞ KRONİK HASTALIKLARDA HASTANIN PSIKOSOSYAL DURUMU Kronik hastalıklar önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavinin başarısı açısından hasta, hasta yakını ve hekim arasında tam bir uyum olmalıdır. Kronik hastalıkların seyrinde hastalarda ruhsal olarak da bozulmalar olabileceği bilinen bir gerçektir. Hekim, sağlık sorununun çözümünde hastanın ruhsal durumunu da göz önünde bulundurmalıdır. Hastanın fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden bir bütün olarak değerlendirilmesi, kronik hastalığı olan hastalarda daha fazla önem kazanmaktadır. Çalışma grubu olarak, 1999 yılı Mayıs ayı ilk haftasından Ağustos ayı ikinci haftasına kadar olan dönemde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Baicalı Hastanesi İç Hastalıkları Anabüim Dalı Endokrin Polikliniği ve Onkoloji polikliniği, Nöroloji Anabilim Dalı Epilepsi Polikliniği ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran hastalardan toplam 200 hastayı seçtik. Dört seçilmiş kronik hastalık grubunda hastalar, sosyodemografik veriler, duygu-düşünce ve davranışsal veriler, hastalıklara özel veriler, anksiyete ve depresyon düzeyleri yönünden değerlendirildi. Hastalarımızın genel yaş ortalaması 46. 79 ± 14. 90 yıl, Diabetes Mellitus grubunda 52. 28 ± 10. 86 yıl, Meme Kanseri grubunda 48. 42 ± 10. 05 yıl, Epilepsi grubunda 28. 30 ± 10. 38 yıl ve Osteoartrit grubunda 58. 16 ± 7. 70 yddır. Diabetli hastalarımızın 27'si (%54) hastalığının kontrol altında olduğunu düşünüyor ve 42 (%84) hasta hastaneye düzenli kontrole gidiyor. Oral antidiabetik ve insülin sürekli kullanımı ile ilgili olarak hastalarımızın %28'i kabullendiğini, %25'i üzüntü duyduğunu ve %25 hasta ise isyan ettiğini belirtti. Diet tedavisine uymayan hastalarda anksiyete ve depresyon puanlan yüksek çıkmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Meme kanserli hastalann 35'inin (%70) sosyal yaşantı ve aile hayatında değişme olduğu görüldü. Hastalarımızın 19'unda (%38) hastalandıktan sonra cinsel yaşamında değişiklik olmuş.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PSYCHOSOCIAL STATE OF PATIENTS WITH SELECTED CHRONIC DISEASES Chronic diseases are one of the important health problems. For a succesful treatment, patient, patient relatives and the physician must be in a complete harmony. It is a fact that there can also be psychologic problems during choronic diseases. The physician has to consider the psychologic state of the patient while solving the health problem. It becomes more important in chronic patients to consider the patients with their physical, pyschologic and social aspects. We had chosen as our study group 200 patients who admitted to Endocrinology and Oncology Outpatient Clinics of the Internal Medicine Department, Epilepsy Outpatient Clinic of the Neurology Department and the Outpatient Clinic of the Physical Therapy and Rehabilitation Department of the Medical Faculty of Çukurova University Balcah Hospital, from the first week of May 1999 till the second week of August. Out of those from selected chronic disease group, patients were evaluated according to their, socio-demographic data, emotions thoughts and behavioral data, data which is specific to the disease and levels of anxiety and depression. Our patients' mean age was 46.79±14.90 years, in Diabetes Mellitus group 52.28±10.86 years, in Breast Cancer group 48.82±10.05 years, in Epilepsy group 28.30±10.38 years and in Osteoartritis group 58.16+7.70 years. 27 (54%) of our Diabetes Mellitus patients thought that their disease was under control and 42 (84%) patients were under follow up. 28% of patients accepted continuous use of oral antidiabetic agents and insulin, 25% of patients declared that they felt sorry and 25% of the patients said they rabelled. Although anxiety and depression scores of patients who did not show complience to their diet, the results were not found statistically significant. In 35 (70%) of Breast Cancer patients it was observed that there had been changes in their social life and family life. 19 (38%) of patients had changes in their sexual life after they had been ill.