Language teacher cognition and professional teacher identity of formation of teachers of students with visual impairments: A case study
Görme engelli öğrencilerin dil öğretmenlerinin bilişselliği ve profesyonel mesleki kimlik edinimi: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 765382
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇINARBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Uluslararası ve ulusal girişimler eğitim alanındaki farklılıkları teşvik etse de mevcut araştırmalar engel gruplarıyla çalışan öğretmenlerin deneyimlerinin çoğunlukla göz ardı edildiğini veya marjinalleştirildiğini göstermiştir. Bu nedenle, bu tez çalışmasında görme engelli öğrencilerin öğretmenlerinin dil öğretmeni kimliği ve bilişselliği deneyimlerini araştırmıştır. Vaka çalışması metodu kullanılarak katılımcı öğretmenlerin deneyimleri incelenmiştir. Bu çalışma Ankara'da bulunan bir görme engelliler okulunda gerçekleştirilmiştir. Mülakat, gözlem, saha notları ve yasal belgeler yoluyla araştırma verisi toplanmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA programı yardımıyla analiz edilmiştir. Bununla birlikte, karmaşıklık teorisi bu çalışmanın teorik çerçevesi olarak belirlenmiştir. Bulgular öğretmen mesleki kimlik ediniminin kişisel, sosyal, kültürel ve eğitimsel geçmişe bağlı olduğunu ve katılımcıların kariyerleri boyunca değişimlere uğradığını göstermiştir. Öte yandan, öğretmen bilişselliği katılımcıların lisans eğitimi, öğretim pratikleri ve mesleki kimliklerinin arasındaki iletişimler sonucunda ortaya çıktığı saptanmıştır. Görme Engelliler Okulu bağlamında ise, katılımcıların mesleki kimlikleri ve öğretmen bilişselliği arasındaki etkileşimler sonucunda görme engelli öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması için kendi karmaşık sistemlerinde farklı sistem yapılandırmaları ve davranışları sergiledikleri gözlemlenmiştir. Son olarak, bu çalışmanın bulguları engel grubu öğrencileriyle çalışan öğretmenlerin mesleki kimlik ve öğretmen bilişselliği konularında teorik ve pratik öneriler sunmaktadır. Bunun yanı sıra, dil öğretmenlerinin bilişselliği ve mesleki kimlik edinim süreçleri politika yapıcılarını görme engelli öğrencilerin öğretmenlerinin ihtiyaçları konusunda bilgilendirmiştir.
Özet (Çeviri)
International and national initiatives encourage celebrating diversity in the field of education, yet available literature shows the experiences of teachers of students with disabilities are often overlooked, if not marginalized. Thus, this study aimed to explore language teacher identity and cognition of teachers of students with visual impairment in the context of a School for the Blind. The setting of this case study is a public School for the Blind in Ankara. Interviews, observations, field notes, and legal documents were data collection tools for this case study. Obtained data were analyzed by MAXQDA software. Also, complexity theory was used as the theoretical framework to address the participants' language teacher identity and cognition. The findings showed that language teacher identity is dependent on personal, social, cultural, and educational background, and it is subject to changes throughout the participants' careers in the field of language teaching. On the other hand, the development of language teacher cognition was the result of the interactions between the participants' undergraduate education, instructional practices, and teacher identities. In the context of the School for the Blind, the interactions between participants' language teacher identity and cognition created different system configurations and behaviors to cater to the needs of the students with visual impairments. Lastly, this study implicates practical and theoretical suggestions for language teacher identity and cognition in the context of special education schools. Additionally, the results can inform policymakers in addressing the needs of teachers for students with visual impairments.