Professional identity constructions of pre-service English teachers through telecollaboration projects
İngilizce öğretmen adaylarının çevrimiçi iş birliği projesi yolu ile profesyonel kimlik oluşumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 882084
  2. Yazar: SULTAN MAVIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Türk öğretmen adaylarının dil öğretmeni kimliklerinin oluşumlarını Türkiye ve ABD arasında gerçekleştirilen bir kültürlerarası çevrimiçi iş birliği projesi yoluyla araştırmayı amaçlamıştır. Bu nitel çalışma için, 51 Türk öğretmen adayı, 38 Amerikan meslektaşı ile 8 hafta süren bir tele iş birliği projesine katıldı. Katılımcılar, proje boyunca öğretmen kimliği oluşumlarıyla ilgili bir dizi görev tamamladılar. Bu çalışmanın verileri, öğretmen kimliklerini tanımlayan afişlerden, girdilerden ve odak grup görüşmelerinden toplandı. Çalışmada Yazan'ın (2018a) dil öğretmen kimliklerini anlamak için kuramsal çerçevesine dayanarak Türk öğretmen adaylarının çevrimiçi iş birliği projeleri aracılığıyla öğretmen kimliklerini oluşumlarını araştırmak için tematik analiz kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, Türk öğretmen adaylarının öğretmen öğrenimi, öğretmen bilişselliği, uygulama topluluklarına katılım, bağlamsal faktörler ve duygular gibi çeşitli yönlerini çevrim içi iş birliği projeleri kapsamında ortaya koydu. Çalışmanın bulgularına dayanarak, İngilizce öğretmen eğitimi ve gelecekteki çalışmalar üzerine çeşitli sonuçlar çıkarılabilir. Bu araştırma, İngilizce dil öğretmeni kimlik oluşumu ve bu süreçte çevrimiçi iş birliği projelerinin etkisi hakkında daha derin bir anlayışa katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study set out to investigate language teacher identity formations of Turkish pre-service teachers through a cross-cultural telecollaboration project conducted between Türkiye and the USA. For the present qualitative study, 51 Turkish pre-service EFL teachers participated in an 8-week-long telecollaboration project with 38 American counterparts. The participants completed a series of tasks related to their teacher identity constructions throughout the project. The data of this study were collected from the posters defining their teacher identities, reflective entries, and focus group oral interviews. Drawing on Yazan's (2018a) conceptual framework to understand language teacher identities, thematic analysis is used in order to investigate teacher identity constructions of Turkish pre-service teachers through telecollaboration projects. The findings of the study revealed various aspects of language teacher identity constructions of Turkish pre-service teachers on teacher learning, teacher cognition, participation in communities of practices, contextual factors, and emotions in the context of telecollaboration projects. Based on the findings of the study, several implications for English language teacher education and future studies were suggested. This research contributes to a deeper understanding of English language teacher identity formation and the effect of telecollaboration projects in the process.