The removal of phorate from water by adsorption on powdered activated carbon and chabazite
Toz aktif karbon ve şabazit üzerine adsorpsiyon ile foratın sudan giderilmesi
  1. Tez No: 765386
  2. Yazar: CANSU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Toz halinde aktif karbon (PAC) ve doğal zeolit şabazit (CHA) olmak üzere iki farklı adsorban üzerine adsorpsiyon ile sulu çözeltiden foratın uzaklaştırılması araştırılmıştır. Başlangıç forat konsantrasyonu (1, 0.75 ve 0.5 mg/L), PAC ve CHA dozları (12., 25 ve 37.5 mg/L), pH (3, 7 ve 9), sıcaklık (15, 25 ve 35 ºC) ve karıştırma hızları (120, 160 ve 200 rpm) incelenmiştir. Asidik koşullar altında (pH=3), PAC ve CHA daha iyi performans göstermiştir. Özellikle adsorban CHA olduğunda, pH düşükken uzaklaştırma verimi %50'den yaklaşık %80'e çıkmıştır. Başlangıçtaki forat konsantrasyonu, PAC ve CHA üzerindeki adsorpsiyonu farklı şekilde etkilemiştir. PAC için, genel hız, azalan başlangıç konsantrasyonu ile artarken, CHA için azalmıştır. PAC ve CHA için 25 mg/L'ye kadar adsorban miktarının, foratın uzaklaştırılması üzerine etkisi gözlenmiş, bu da yukarıda belirtilen adsorban dozundan sonra foratın uzaklaştırılmasında herhangi bir artış olmadığını göstermiştir. CHA üzerine phorat adsorpsiyonu özellikle çalkalama hızından etkilenmiş, hız 120 rpm'den 200 rpm'ye çıkarıldığında, uzaklaştırma verimi %60'tan %80'e yükselmiştir. Sıcaklıktaki değişiklikler denge koşullarını önemli ölçüde etkilememiştir; bununla birlikte, iki adsorban için de genel adsorpsiyon hızları , değişikliklere ters tepki vermiştir. PAC için hız sabiti artan sıcaklıkla artarken CHA için azalmıştır.Farklı işletme koşulları altında PAC ve CHA üzerine foratın adsorpsiyon kinetiği için sözde-birinci-dereceden (PFO) ve sözde-ikinci-dereceden (PSO) modeller test edilmiştir. Tüm işletme koşulları için, PSO modeli hem PAC hem de CHA için en uygun model olmuştur. Foratın PAC ve CHA üzerine adsorpsiyonu sırasındaki denge davranışını araştırmak için, 160 rpm çalkalama hızı, nötr pH ve oda sıcaklığında adsorpsiyon izoterm deneyleri yapılmıştır. Bu amaçla, Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri test edilmiştir. PAC ile adsorpsiyon, hem Langmuir hem de Freundlich modelleri tarafından tanımlanabilirken, CHA için denge davranışı sadece Freundlich modeli ile tanımlanabilmiştir.. Langmuir modelinden, PAC'ın forat için maksimum adsorpsiyon kapasitesi 26 mg/g olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The removal of phorate from aqueous solution by adsorption on two different adsorbents, powdered activated carbon (PAC) and natural zeolite chabazite (CHA), has been studied. Effects of operational conditions, such as initial phorate concentration (1, 0.75 and 0.5 mg/L), PAC and CHA doses (12.5, 25 and 37.5 mg/L), pH (3, 7 and 9), temperature (15, 25 and 35 ºC) and mixing intesities (120, 160 and 200 rpm) were investigated. Under acidic conditions (pH=3), PAC and CHA performes better. Especially when the adsorbent is CHA, the removal efficiency increased to appraximately 80% from 50% when pH is acidic. The initial concentration of phorate affects the adsorption on PAC and CHA differently. For PAC, the overall rate increases with decreasing initial concentration while it decreases for CHA. The effect of adsorbent amount for the removal of phorate is observed up to 25 mg/L for PAC and CHA which indicates that there is no enhancement in the removal of phorate after the aforementioned dose of adsorbent. The adsorption of phorate on CHA is especially affected by the shaking speed as the speed increases from 120 rpm to 200 rpm, the removal efficiency increases to 80% from 60%. The changes in temperature does not affect the equilibrium conditions significantly; however overall adsorption rates for the two adsorbents react oppositely to the changes. The rate constant for PAC increases with increasing temperature while the rate constans for CHA decreases. Pseudo-first order (PFO) and pseudo-second-order (PSO) models were tested for adsorption kinetics of phorate on PAC and CHA under different operational conditions. For all operational conditions, PSO model is the best-fitted model for both PAC and CHA. In order to investigate the equilibrium behavior of phorate when adsorbed on PAC and CHA, adsorption isotherm experiments are conducted at neutral pH and room temperature with shaking speed of 160 rpm. Langmuir and Freundlich istoherm models are tested for this purpose. Adsorption onto PAC is well-defined by both Langmuir and Freundlich models while the equilibrium behavior is well-described by Freundlich model when adsorbent is CHA. Based on the Langmuir model, maximum adsorption capacity of PAC for phorate was calculated as 26 mg/g.