Voronoi tesselation based coding of still images
Ayrıta dayalı voronoi çizeneği ile imge kodlanması
  1. Tez No: 76539
  2. Yazar: EVREN ARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmanın amacı, imge içeriğine uyumu blok tabanlı yöntemlere göre daha iyi ve tanımlanması çevrit tabanlı yöntemlere göre daha kolay bir imge kodlama şeması elde etmektir. Bu amaçla, bölütleme aracı olarak temel bir geometrik yapı olan Voronoi çizeneği seçilmiştir. İlk olarak, verilen bir nokta kümesi için Voronoi çizeneği hesaplandı. Daha sonra, anlamlı bir bölütleme elde edebilmek için Voronoi noktalarının dağılımını denetleyen çeşitli yöntemler denendi. Öncelikle, bilinen Yarma-kaynaştırma yöntemi uygulandı. Ardından, Hueckel ayrıtlarına ve Hough doğrularına dayanan üç yeni yöntem geliştirildi. Ayrıca, ayrıt haritasının mesafe dönüşümünü kullanan bir diğer seçenek de incelendi. İmge içindeki çevritler Voronoi çizeneği ile ifade edildikten sonra, imgedeki doku bilgisi iki boyutlu ikinci dereceden çokterimlilerle yaklaşıklandı. Veri hızını düşürmek amacıyla yeni bir bölge gruplama şeması ve yeni bir nokta yeri farksal kodlayıcısı önerildi. Sonuçlar sunuldu ve yorumlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a Voronoi segmentation based image coding scheme has been implemented which compromises between the rigid and simple structure of the block coding schemes and flexible but complicated contour-texture schemes. The Voronoi diagram for a given set of points in the plane is first computed. In order to obtain a semantic Voronoi segmentation of the image, various seeding techniques for controlling the distribution of Voronoi points are examined. First, the usual split-and-merge method is implemented. Then, three novel methods based on Hueckel edges and Hough lines are introduced. An alternative method employing the distance transform of the edge map is also applied. Having represented the contours with the Voronoi diagram, the texture data of the image is coded by using biquadratic polynomial functions. In addition, a novel region grouping structure and a novel differential point location coder are proposed for bitrate reduction. Finally, the results are presented and discussed. IV