Implementation of higher-order narrowing in a high-level meta-level system
Yüksek mertebe daraltmanın yüksek-düzey meta-düzey bir sistemde gerçeklemesi
- Tez No: 76540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yüksek mertebe daraltma, yüksek mertebe birleştirmeyi denklemsel uslamlamada kullanan bir tekniktir. Bu tezde, yüksek mertebe mantık programlama dili L? çerçevesinde yüksek mertebe daraltmanın tasarımı ve gerçeklemesi sunulmaktadır. Bizim araştırmamızın önceki çalışmalardan ana farkı, bizim yeni meta-programlama tekniklerini yüksek-düzey meta-düzey bir sistemde geliştirmemizdir. Bu yaklaşım, programcıyı bir çok hasaplamayı gerçeklemeden kurtarır ve sonuç olarak gerçekleme problemini programlamacının bakış açısından basitleştirir. Bizim çalışmamız, yüksek mertebe daraltmanın ilk elle tutulur gerçeklemesidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Higher-order narrowing is a technique which exploits higher-order unification in equational reasoning. We present the design and the implementation of higher-order narrowing in the framework of the higher-order logic programming language L*.. The main difference between our research and previous work is that we develop new meta- programming techniques in a high-level meta-level system. This approach frees the programmer from implementing most of the computations and as a result significantly simplifies the implementation problem from the programmer's point of view. Our work is the first concrete implementation of higher-order narrowing.