Ses kayıt cihazlarının icadıyla oluşan müzik endüstrisinde kitlesel müzik tüketim araçlarının bireysele dönüşümü
Transformation of mass music consumption to the individual in the music industry was created by the invention of sound recording devices
- Tez No: 765397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN ULUDAĞ ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müzik kayıt altına alınmaya başlanmış, bununla birlikte kayıtlı müzik endüstrisi oluşmaya başlamıştır. İlk kayıt sürecinden bu yana teknolojideki hızlı ilerlemelerle birlikte müzik artık yeni bir sürece girmiştir. Önceleri mobil aygıtlar vasıtası ile ev ve sosyal ortamlara ulaşabilen müzik, teknolojinin hızlı ilerleyişi ile dijital ortamlara daha sonra ise her anımızda yanımızda taşıyabileceğimiz küçük cihazlara aktarılmıştır. Müzik endüstrisi dönemsel olarak yenilikler karşısında olumsuz zamanlar geçirmiş olsa da ortaya çıkan yasal müzik tüketim araçları ve platformlar sayesinde yeni düzene uyum sağlamayı sürdürmektedir. Gramofondan kasetlere, Cd'lerden streaming servislerine kadar gelişen süreçte hem müzik endüstrisinde yaşanan değişimler hem de tüketici dinleme alışkanlıklarının değişimi ve bireyselleşmesi sosyolojik ve teknolojik olarak incelenmiştir. Çalışma, müzik endüstrisini oluşturan parçalar üzerinden müzik tüketim araçlarının bireysele dönüşümü noktasında analiz ve araştırma yapılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, music began to be recorded and this way the music industry was formed. With the rapid advances in technology since the first recording process, music has entered a new process. At first, music, which reached home and social environments thanks to mobile devices, spread to digital media with the rapid progress of technology and then transferred to small devices that we can carry with us all the time. The music industry has periodically had a hard time with innovations. However, it has adapted to the new order thanks to the emerging legal music consumption tools and platforms. In the developing process from gramophone to cassettes, from CDs to streaming services, both the changes in the music industry and the change and individualization of consumer listening habits have been examined sociologically and technologically. The aforementioned study has been carried out by analyzing and researching the transformation of music consumption tools into individuals through the pieces that make up the music industry.