Online hemşirelik ekip kaynak yönetimi eğitiminin pediatri hemşireliği intörnlerinin hasta güvenliği öz yeterliliklerine etkisi
The effect of online nursing team resource management training on the patient safety self-efficients of pediatric nursing interns
  1. Tez No: 765398
  2. Yazar: AHMET KÖMEAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş: Hasta güvenliğinin sağlanmasında hemşireler önemli bir yere sahiptir. Hasta güvenliğinin sağlanması ve tıbbi hataların önlenmesi için lisans eğitiminden itibaren hemşirelerin teknik olmayan becerilerinin geliştirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Amaç: Bu araştırma, verilen Hemşirelik Ekip Kaynak Yönetimi eğitimi ile pediatri hemşireliği intörn öğrencilerinin hasta güvenliği öz yeterliliklerini geliştirmek ve alt amaç olarak verilen eğitimin mesleklerarası öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluklarına etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Bu araştırma kontrol gruplu pre-post test eşleşmemiş grup modelinde yarı girişimsel olarak yapılmıştır. Şubat 2021 - Mayıs 2022 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde gerçekleştirilen araştırmanın verileri çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılının bahar dönemi başında çalışmanın veri toplama araçları olan Sosyo- Demografik Veri Formu, Hemşirelik Ekip Kaynak Yönetimi Bilgi Formu, Sağlık Profesyonellerinin Eğitiminde Hasta Güvenliği Ölçeği ve Mesleklerarası Öğrenmeye Yönelik Hazırbulunuşluk Ölçeği online olarak kontrol grubuna yönlendirilmiştir. Dönem sonunda, pretest olarak uygulanan veri toplama araçları Post-Test 1 olarak yeniden uygulanmıştır. Post-Test 1'den üç ay sonra aynı veri toplama formları tekrar kontrol grubuna yönlendirilmiştir (Post-test 2). 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılının güz dönemi başında çalışmanın veri toplama araçları online olarak girişim grubuna yönlendirilmiştir. Girişim gurubuna girişim öncesi ön test uygulandıktan sonra Microsoft Teams programı üzerinden araştırmacı tarafından oluşturulan Hemşirelik Ekip Kaynak Yönetimi Eğitimi verilmiştir. Eğitim bitiminde ve eğitimden üç ay sonra veri toplama araçları Post test olarak tekrar uygulanmıştır. Bulgular: Hemşirelik Ekip Kaynak Yönetimi eğitiminden sonra girişim grubunun Hemşirelik Ekip Kaynak Yönetimi Bilgi Formu, Sağlık Profesyonellerinin Eğitiminde Hasta Güvenliği Ölçeği ve Mesleklerarası Öğrenmeye Yönelik Hazırbulunuşluk Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ile eğitim öncesi alınan ölçek toplam puanları arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık gözlenmiştir (p0.05). Kontrol grubunda ise tüm ölçeklerden alınan toplam puanlar arasında (pretest, post-test-1 ve post- test 2) anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Hemşirelik Ekip Kaynak Yönetimi eğitiminin pediatri hemşireliği intörn öğrencilerinin hasta güvenliği öz yeterlilikleri, mesleklerarası hazırbulunuşlukları ve konuya ilişkin bilgi düzeyleri üzerine olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Ancak öğrencilerin bu eğitimle geliştirilen teknik olmayan becerilerinin kalıcılığının sağlanması için eğitimin sürekliliğinin olması sınucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Nurses have an important place in ensuring patient safety. It is thought that non-technical skills of nurses should be developed starting from undergraduate education to prevent medical errors and ensure patient safety. Aim:This research was carried out in order to improve the patient safety self-efficacy of pediatric nursing intern students with the Nursing Team Resource Management training and to determine the effect of the training given as a sub-purpose on their readiness for interprofessional learning. Method: This study was conducted semi-interventionally in a pre-posttest unpaired group model with a control group. This research was carried out at Ege University Faculty of Nursing between February 2021 and May 2022. At the beginning of the spring semester of the 2020-2021 academic year, the data collection tools of the study, the Socio-Demographical Data Form, the Nursing Crew Resource Management Information Form, the Patient Safety Scale in the Education of Health Professionals, and the Readiness Scale for Interprofessional Learning, were directed online to the control group. At the end of the semester, the data collection tools applied as a pretest were re-applied as a posttest. In addition, the same data collection forms were sent back to the control group (Post-Test 2) three months after the posttest (Posttest 1). At the beginning of the fall semester of the 2021-2022 academic year, the data collection tools of the study were directed to the initiative group online. After the pretest was applied to the intervention group, the Nursing Crew Resource Management Training created by the researcher was given over the Microsoft Teams program. Finally, at the end of the training and three months after, the data collection tools were applied again as a posttest. Results: After the Nursing Crew Resource Management training, it was observed that there was a statistically significant difference between the total score of the intervention group from the Nursing Crew Resource Management Information Form, the Patient Safety Scale in the Education of Health Professionals and the Readiness for Interprofessional Learning Scale and the total score obtained before the training (p < 0.05). However, this difference in the permanence test was closed except for the Nursing Team Resource Management Information Form. There was no statistically significant difference between the pre-training and retention tests (p>0.05). In the control group, it was determined that there was no significant difference between the total scores obtained from all scales (pretest, post-test 1, and posttest 2). Conclusion: It has been determined that Nursing Crew Resource Management training positively affects the patient safety self-efficacy, interprofessional readiness, and knowledge level of pediatric nursing intern students. However, it was concluded that the education's continuity should be ensured to ensure the permanence of the non-technical skills of the students developed with this education.