Pandemi döneminde hemşirelik öğrencilerine uygulanan logoterapi temelli psikososyal destek programının hayatın anlamı ve yaşam doyumu üzerine etkisi
The effects of logotherapy based psychosocial support program on nursing students in period of pandemic on the meaning of life and life satisfaction
- Tez No: 765404
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşamda anlam, özellikle gençlik yıllarında keşfedilmesi gereken, insanın kendini ve dünyayı tanıyarak, üreterek ve değerlerine bağlı tutum geliştirerek ortaya çıkardığı yaşam motivasyonudur. Bu motivasyonla hareket eden bireyler tüm zorluklara rağmen yaşamdan doyum alarak yaşarlar. Bu araştırma, pandemi döneminde hemşirelik öğrencilerine uygulanan varoluşçu yaklaşım ve logoterapi temelli psikososyal destek programının hayatın anlamı ve yaşam doyumu üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışma ile ilgili kendilerine yapılan duyuru sonucu çalışmaya katılmak için araştırmacıya ulaşan ve çalışmaya katılmayı kabul eden (30 deney, 30 kontrol) öğrenciler oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Sosyodemografik Özellikler Formu, Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin ön test – son test yaşam doyumu ölçeği puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Z=-4,025; p=0,000). Deney grubundaki öğrencilerin ön test – son test HAAÖ- toplam puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (Z=-4,623; p=0,000). Deney grubundaki öğrencilerin son test yaşam doyumu ölçeği puanları ve HAAÖ-toplam puanları, kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Bu yaş grubunda uygulanacak olan logoterapi temelli programların gençlerin yaşamdaki anlamlarını ve yaşam doyumlarını olumlu etkilediği ve programın uygulanabilir bir program olduğu görülmüştür. Özellikle bu yaş grubunda bu ve benzeri çalışmaların zorlu yaşam dönemlerinde gençler için bir ihtiyaç olduğu ve fayda sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meaning in life is the motivation for life, which needs to be discovered, especially in the youth years, by recognizing herself and the world, by producing and developing an attitude based on values. Individuals who act with this motivation live by getting satisfaction from life despite all difficulties. This research was carried out as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of the existential approach and logotherapy-based psychosocial support program applied to nursing students during the pandemic period on the meaning of life and life satisfaction. The study sample consisted of students (30 experiments, 30 control) who met the inclusion criteria and reached the researcher to participate in the study due to the announcement made to them about the study. The Sociodemographic Characteristics Form, Meaning and Purpose of Life Scale (MPLS), and Life Satisfaction Scale was used in the data collection. A statistically significant difference was found in terms of pretest-posttest life satisfaction scale scores of the students in the experimental group (Z=-4,025; p=0.000). A statistically significant difference was found in terms of the pretest – posttest MPLS- total scores of the students in the experimental group (Z=-4.623; p=0.000).The post-test life satisfaction scale scores and MPLS-total scores of the students in the experimental group were significantly higher than the students in the control group. Logotherapy-based programs to be applied in this age group positively affect the meaning and life satisfaction of young people, and the program is viable. It has been concluded that these and similar studies are needed and beneficial for young people in difficult life periods.