Turkish national identity and its others: An analysis of the early Republican novels
Türk ulus kimlik inşa süreci ve ötekileri: Erken Cumhuriyet dönemi romanlarının incelenmesi
- Tez No: 765403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN, PROF. DR. FARUK YALVAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Turkish Language and Literature, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez, erken Cumhuriyet dönemi ve hemen öncesinde, Türk ulus kimlik inşa sürecini, Türk ulus kimliğinin ötekileri üzerinden tartışır. Bunu yaparken Batı ötekisi, Osmanlı ötekisi ve bu tezde geliştirilen kavramlardan biri olan Türkleştirilmemiş ötekiler olmak üzere, Türk ulus kimliğinin üç temel ötekisi seçilmiştir. Seçilen ötekilere dair anlatılar, erken Cumhuriyet döneminin popüler yazarları olan Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin ve Peyami Safa'nın 1950'ye kadar yazdıkları romanlar üzerinde incelemiştir. Öncelikle, edebiyatın içerdiği pek çok toplumsal ve siyasal anlatı nedeniyle uluslararası ilişkiler bakımından verimli bir çalışma alanı olabileceği değerlendirilmiştir. Bunun yanında öteki kavramı, kimliğin kurucu unsurlarından biri olarak ele alınmıştır. Geniş kapsamlı bir metin incelemesine ve söylem analizine dayalı olan bu tezde hem Türk ulus kimliğinin hem de ötekilerin romanlardaki anlatısında erken Cumhuriyet döneminde bile değişimler, çelişkiler ve çeşitlilikler barındırdığı üzerinde durulmuştur. Homojen bir ulus kimlik inşası anlatısı yerine Türk ulus kimliği ve ötekilerinin anlatımındaki çelişkiler, çeşitlilikler ve değişimlerin farklı bir anlayış sağlayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the Turkish national identity building process in the early Republican period and just before, through the others of Turkish national identity. While doing this, three basic others of Turkish national identity were selected, namely the Western other, the Ottoman other, and the“non-Turkified others”, which is the concept developed in this thesis. The narratives about the selected others were analyzed on the novels written by Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin and Peyami Safa, who were popular writers of the early Republican period, until 1950. First of all, it has been evaluated that literature can be a productive field of study in terms of international relations due to the many social and political narratives it contains. In addition, the concept of the other was considered as one of the constitutive elements of identity. In this thesis, which is based on a comprehensive text analysis and discourse analysis, it was emphasized that there were changes, contradictions and variations in the narrative of both Turkish national identity and others in the novels, even in the early Republican period. It is considered that instead of a homogeneous narration of the national identity construction the contradictions, diversity and changes in the narration of Turkish national identity and its others can provide a different understanding.