Orman Genel Müdürlüğü örgütsel yapısında yapılan reorganizasyon çalışmaları ve bunların istihdama etkileri
Reorganization studies in the organizational structure of the forestry and their effects on employment in Turkey
  1. Tez No: 765429
  2. Yazar: MUSTAFA MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) örgütsel yapısında yapılan reorganizasyon çalışmaları ve bunların istihdama etkileri incelenmektedir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket sorularında 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Anket çalışmasına 500 kişi katılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS 20 istatistik paket programından yararlanılmış ve istatistiksel analizlerde 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt alınmıştır. Verilerin normal dağılıma sahip olmaması sebebiyle parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis testi ile veriler değerlendirilmiştir. Katılımcılar“Orman Genel Müdürlüğü yeni Orman İşletme Müdürlükleri ve İşletme Şefliklerini kurması ile stratejik olarak önemli bir reorganizasyon değişikliği yapmıştır”önermesine %52'si katılıyorum, %23.8'i kesinlikle katılıyorum şeklinde cevap vermiştir. Böylece katılımcıların %75.8'i OGM'nün örgütsel yapısında yapılan reorganizasyon çalışmalarını önemli olduğunu belirtmişlerdir. Böylece reorganizasyon çalışmaları ile yeni kurulan ormancılık birimlerine çok sayıda açıktan Orman Mühendisi ve Orman Muhafaza Memuru atamaları yapılmıştır. Bu atamalar sonucunda iş bekleyen Orman Mühendisi ve Orman Muhafaza Memuru sayısında ciddi azalmalar olmuştur. Orman Mühendisi ve Orman Muhafaza Memuru istihdamında sorun olmadığını gören üniversite adayları 2022 yılında girdikleri üniversite sınavlarında, bu mesleklerin eğitimini veren programları tercih etmişler ve kontenjanları doldurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reorganization studies in the organizational structure of the General Directorate of Forestry and their effects on employment are examined. Questionnaire technique was used as data collection method in the study, and 5-point likert scale was used in the survey questions. 500 people participated in the survey study. SPSS 20 statistical package program was used to evaluate the data obtained, and a significance level of 0.05 was taken as a criterion in statistical analysis. Since the data did not have a normal distribution, the data were evaluated with the Kruskal Wallis test, one of the non-parametric tests. The participants replied that“General Directorate of Forestry has made a strategically important reorganization change with the establishment of new forestry unit”as 52% agree and 23.8% strongly agree. Thus, 75.8% of the participants stated that the reorganization studies carried out in the organizational structure of the General Directorate of Forestry are important. Thus, with the reorganization works, a large number of Forest Engineers and Forest Conservation Officers were appointed to the newly established forestry units. As a result of these appointments, there has been a serious decrease in the number of Forest Engineers and Forest Conservation Officers waiting for a job. Seeing that there is no problem in the employment of Forest Engineers and Forest Conservation Officers, university candidates preferred the programs that provide education for these professions in the university exams they entered in 2022 and filled the quotas.